03.01.2022 - INFORMÁCIE V MÉDIÁCH
Slovensko: Situácia u nás sa výrazne zlepšila
MZ: Viacerí pacienti budú od nového roku oslobodení od doplatkov za lieky
Zajtra sa otvárajú reštaurácie
Slovensko hlási viac ako 2600 prípadov nákazy novým koronavírusom
Union ZP: Spolupráca s rezortom zdravotníctva sa zlepšila
Slovensko: Situácia u nás sa výrazne zlepšila
[02.01.2022; TV JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; Alena Stračiaková / Ján Mečiar;Lucia Barmošová]
Ján Mečiar, moderátor: „Pandemická situácia sa na Slovensku zlepšuje, v nemocniciach je o takmer polovicu menej pacientov ako ich bolo pred mesiacom.“
Lucia Barmošová, moderátorka: „Podľa odborníkov však netreba robiť predčasné závery. Nikto zatiaľ presne nevie s istotou predpovedať, ako sa bude správať mutácia Omikron.“
Alena Stračiaková, redaktorka: „Analytici z Dát bez pátosu porovnali dáta z konca novembra, kedy bola u nás situácia najhoršia, s koncom roka 2021 a priniesli dobré správy.“
Ivan Bošnák, analytik z Dáta bez pátosu: „Nám teraz všetky čísla dramaticky silne stabilne klesajú.“
Alena Stračiaková: „Asi najvýraznejší pokles sme zaznamenali v počte nových prípadov, ktoré odhalili PCR testy. Za jeden mesiac sa ich počet znížil o takmer 70 %. Čo je ale podstatné, zlepšenie situácie zaznamenali hlavne v nemocniciach.“
Ivan Bošnák: „Pred koncom novembra v nemocniciach špička 3600 pacientov. Odvtedy je potrebné povedať, že klesáme, dokonca aj tie úmrtia.“
Alena Stračiaková: „Za jeden mesiaca denný priemer úmrtí na koronavírus znížil presne o polovicu.“
Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska (telefonát): „Klesá aj počet pacientov v ťažkom stave na umelej pľúcnej ventilácii a na vysokofrekvenčnej highflow ventilácii a zároveň chvalabohu klesá aj počet zamestnancov, ktorí sú pozitívni. To znamená, situáciu hodnotíme ako určite lepšiu.“
Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: „V nemocniciach je 2297 ľudí s pozitívnym PCR testom. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti a oddeleniach anestéziológie a intenzívnej medicíny je 452 pacientov. Podporu umelej pľúcnej ventilácii potrebuje 222 ľudí. Takmer 84 % z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky.“
Alena Stračiaková: „Na Silvestra sme dokonca zaznamenali najnižší počet výjazdov sanitiek ku Covid pacientom za ostatné 2 mesiace.“
Alena Krčová, hovorkyňa OS ZZS SR: „Presne 133. 1. januára však počet zásahov stúpol na 140. Faktom je, že v posledných dňoch je badateľná mierne klesajúca tendencia počtu zásahov k takýmto pacientom.“
Alena Stračiaková: „Zlepšenie situácie ovplyvnilo hneď niekoľko faktorov.“
Ivan Bošnák: „To je postupujúca zaočkovanosť relatívne nedávna aj tých kritických skupín.“
Alena Stračiaková: „Aktuálne má na Slovensku tretiu dávku takmer 987 tisíc ľudí.“
Marián Petko (telefonát): „A ďalej samozrejme tu už je určitá premorenosť, lebo je veľké množstvo infikovaných.“
Ivan Bošnák: „To vidíme zase z dát v Dánsku, kde tie reinfekcie sú síce, ale vo veľmi malej miere tí pacienti, respektíve infikovaní ľudia idú do nemocníc a už vôbec nie zriedkavo sú z nich ťažké stavy.“
Marián Petko (telefonát): „Plus predsa len aj opatrenia, niektoré z nich ukazujú svoj zmysel.“
Alena Stračiaková: „V neposlednom rade pomohlo aj podávanie takzvaných monoklonálnych protilátok. Odborníci však upozorňujú, že ešte stále nemáme vyhraté.“
Ivan Bošnák: „Sme na konci Delty, ktorú vytlačí Omikron.“
Alena Stračiaková: „Máte vôbec nejaký odhad, že ako sa bude vyvíjať situácia napríklad v nemocniciach, alebo čo sa týka úmrtí v súvislosti s Omikronom?“
Ivan Bošnák: „Nie, tento odhad nemáme, na to by sme skutočne potrebovali dáta.“
Marián Petko (telefonát): „Máme informácie samozrejme z niektorých krajín, kde už Omikron je naplno, ale v každej krajine je to hodne individuálne. Omikron sa ešte prejavil chvalabohu u nás veľmi málo, takže ťažko predpokladať, ako to s ním bude.“
Alena Stračiaková: „Alena Stračiaková, televízia JOJ.“
MZ: Viacerí pacienti budú od nového roku oslobodení od doplatkov za lieky
[31.12.2021; lekari.sk; Denné správy; 00:00; TASR]
Bratislava 31. decembra (TASR) - Od Nového roka viaceré skupiny pacientov nebudú za lieky v lekárni doplácať. Závisieť to bude od výšky ich príjmu. Uviedla to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ však upozorňuje, že nie všetky lieky budú bez doplatku a rovnako nebudú bez doplatku pre všetkých dôchodcov.Nárok na odpustenie doplatku má podľa novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov pacient s príjmom nižším ako 680 eur za mesiac. "Nulové doplatky sa týkajú liekov s najnižším doplatkom spomedzi porovnateľných liekov. U porovnateľných liekov s vyšším doplatkom bude doplatok znížený o hodnotu doplatku najlacnejšej alternatívy," priblížila Eliášová. Zmena sa od nového roka dotkne držiteľov preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), držiteľov preukazu ŤZP so sprievodcom, invalidných dôchodcov, poberateľov invalidného výsluhového dôchodku či invalidov, ktorým nevznikol nárok na invalidný dôchodok. Nárok po novom vznikne napríklad aj starobným dôchodcom či poberateľom predčasného starobného dôchodku."Nárok na odpustenie doplatku ostáva naďalej zachovaný pre pacientov s príjmom vyšším ako 680 eur na mesiac. Zdravotná poisťovňa naďalej vráti pacientom doplatky, ktoré prevyšujú limit spoluúčasti po skončení kalendárneho štvrťroka na ich účet," uistila Eliášová.Sukeľ v polovici decembra poukázal na to, že odpustenie doplatkov za lieky sa nebude týkať napríklad dôchodcov, ktorí ešte pracujú či podnikajú. Zdôraznil, že odpustenie doplatku sa týka len liekov, ktoré sú aspoň čiastočne hradené zdravotnou poisťovňou. "Lieky plne hradené pacientom si pacient naďalej hradí sám," vysvetlil Sukeľ. Upozornil na to, že novela nemení ani princíp, podľa ktorého mechanizmus odpustenia doplatku berie do úvahy aj to, či daný liek má alebo nemá lacnejšiu alternatívu. "Liek bude bez doplatku, ale len vtedy, ak si pacient zo skupiny liekov vyberie ten najlacnejší. Ak nie, liek bude s doplatkom," poukázala viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková. Pacienti, ktorým vznikne nárok na odpustenie doplatku, nebudú musieť v lekárni dokladovať svoj príjem, pretože informáciu o nároku oznámi lekárnikovi pri výdaji lieku automaticky zdravotná poisťovňa.
Zajtra sa otvárajú reštaurácie
[02.01.2022; Rádio Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; Lucia Nagyová / Juraj Mikula]
Juraj Mikula, moderátor: „K otvoreným prevádzkami sa zajtra po dlhých týždňoch pridajú aj reštaurácie. Majitelia však musia dodržiavať prísne hygienické opatrenia. Podmienky sú aj pre návštevníkov. Nezaočkovaným nebude na vstup do reštaurácie stačiť ani negatívny test. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas sviatkov nevylúčil, že opatrenia sa budú ešte meniť. Majitelia prevádzok hovoria, že pokiaľ nie je jasné, aké opatrenia budú platiť od 10. januára, niektorým sa otvoriť neoplatí.“
Lucia Nagyová, redaktorka: „Reštaurácie a kaviarne už môžu obslúžiť zákazníkov vo vnútorných priestoroch. Vláda sa rozhodla stravovacie prevádzky otvoriť až po novom roku, aby počas sviatočného obdobia minimalizovala kontakty medzi ľuďmi. Fungovať budú opäť pod ťarchou protipandemických opatrení, vysvetlil šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský.“
Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva SR: „V každom prípade to bude na pädesiat percent kapacity a za prísnych hygienických podmienok. Určite budú iba pre očkovaných a prekonaných.“
Lucia Nagyová: „Zástupcovia gastrosektora rozhodnutie vítajú. Vladimír Machalík z iniciatívy Stále máme chuť však upozorňuje na potrebu kompenzácií pre gastrosektor.“
Vladimír Machalík, iniciatíva Stále máme chuť: „Veríme, že sa to podarí aj zrealizovať a zároveň pre nás je samozrejme dôležité aj to, aby ten systém a nový COVID automat, ktorý avizoval aj pán minister zdravotníctva Lengvarský reflektoval to, že jednoducho nemôžu byť gastrozariadenia neustále a v kuse zatvorené.“
Lucia Nagyová: „Práve okolité štáty, ktoré reštaurácie či hotely nechali otvorené, pritiahli mnoho Slovákov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský nevylúčil, že by sa podmienky pre vstup do reštaurácií či kaviarní mohli ešte upraviť.“
Slovensko hlási viac ako 2600 prípadov nákazy novým koronavírusom
[01.01.2022; teraz.sk; 00:00; TASR]
V nemocniciach je v súvislosti s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 2313 osôb.
Bratislava 1. januára (TASR) - Prostredníctvom 10.494 vykonaných RT-PCR testov odhalili v piatok (31. 12.) na Slovensku 2660 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 30 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk. Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Trnavskom kraji, najmenej v Košickom. "Pozitívny antigénový test malo na Silvestra 400 ľudí," doplnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. V nemocniciach je v súvislosti s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 2313 osôb. Na JIS a OAIM je 454 ľudí. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 223 pacientov. "Takmer 84 percent z hospitalizovaných nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky," priblížila hovorkyňa. Počas silvestrovského dňa dostalo podľa Eliášovej tretiu dávku vakcíny 20.337 ľudí, druhou dávkou vakcíny zaočkovali 6994 osôb a prvú dávku očkovacej látky dostalo 1842 ľudí.
Union ZP: Spolupráca s rezortom zdravotníctva sa zlepšila
[31.12.2021; teraz.sk; 00:00; TASR]
V súvislosti s reguláciou zisku zdravotných poisťovní Union ZP preferuje primeranú a spoločensky zodpovednú mieru zisku.
Bratislava 31. decembra (TASR) - Na čele s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) sa výrazne zlepšila komunikácia aj spolupráca v pracovných skupinách. Uviedla to pre TASR súkromná Union zdravotná poisťovňa (ZP), ktorá ocenila spoluprácu s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR v roku 2021. Negatívne vníma najmä nedostatočné financovanie zdravotníctva či neistotu vo finančnom plánovaní. ZP pripomenula svoj plán finančne podporiť viaceré segmenty, ktorý skomplikovalo "zamrazenie" viac ako 200 miliónov eur pre zdravotníctvo. "Aj keď sa nakoniec podarilo aspoň 90 miliónov uvoľniť, veríme, že tento absolútne neštandardný postup sa už nebude v budúcnosti opakovať," skonštatovala hovorkyňa Union ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová. ZP tiež poukázala na chýbajúce financie na náklady spojené s testovaním očkovaním pri hrozivom náraste inflácie. Union skonštatoval, že počas "hasenia" urgentných problémov s pandémiou sa pozabudlo na vytváranie dlhodobej stratégie v rezorte. "Na inovácie, na ďalší rozvoj elektronizácie (napríklad eLab), na zlepšovanie procesov či zastabilizovanie personálnych kapacít, aby sa napríklad nestalo, že v našich nových nemocniciach budú prázdne sesterské izby," priblížila hovorkyňa. Ako obrovské negatívum vníma ZP aj nízku zaočkovanosť populácie. "Hodnotíme to ako krízu elít, ktoré v našej krajine nedokázali presvedčiť ľudí odbornými argumentami o prínose očkovania pre ich zdravie," skonštatovala ZP. Na druhú stranu súkromná zdravotná poisťovňa oceňuje schválenie optimalizácie nemocníc, pričom za výzvu do budúceho roka považuje reformu celej ambulantnej zdravotnej starostlivosti. Pozitívne hodnotí aj udržanie a nárast klientely. "Veľmi pozitívne vnímame aj to, že v tejto poisťovacej kampani od nás odišlo najmenej poistencov za posledné roky,“ skonštatovala hovorkyňa. Vyzdvihla tiež štúdiu, z ktorej vyplýva, že Union má spomedzi slovenských poisťovní najlepšiu zákaznícku skúsenosť. V súvislosti s reguláciou zisku zdravotných poisťovní Union ZP preferuje primeranú a spoločensky zodpovednú mieru zisku. "Sme presvedčení, že kombinácia možnosti primeraného zisku, konkurenčného prostredia a rovnakých podmienok pre podnikanie dokážu priniesť zvýšenie kvality poskytovaných zdravotných služieb, z čoho budú profitovať najmä poistenci," vysvetlila hovorkyňa. Tvorbe nových pravidiel a zákonov by však mala predchádzať odborná diskusia na pôde rezortu zdravotníctva. "Navyše, je nevyhnutné pozrieť sa aj na tvorbu zisku u ostatných subjektov, ktoré pôsobia v zdravotnom systéme," doplnila.