03.08.2018 - INFORMÁCIE V MÉDIÁCH
Slovensko: Prijmú fakulty viac medikov?
Ťažká rana pre zdravotníctvo v Hlohovci: Koniec liečebne pre dlhodobo chorých pacientov?!
Študenti medicíny vidia problém s nedostatkom lekárov inde ako vláda a opozícia
Nové vedenie Fakultnej nemocnice v Nitre: Šéfovať jej bude Jarmila Mikušová
Prvú obecnú ambulanciu ministerstvo schvaľuje
(02.08.2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 11/31; Zuzana Javorová / Jaroslav Zápala; Mária Chreneková Pietrová)
Jaroslav Zápala, moderátor:
"Polhodina k zubárovi, necelá hodina ku gynekológovi. Ministerstvo zdravotníctva zverejnilo svoju predstavu, ako dlho budeme cestovať do najbližšej ambulancie."
Mária Chreneková Pietrová, moderátorka:
"Rezort tvrdí, že doktori budú dostupnejší. Nič ale ešte nie je isté."
Zuzana Javorová, redaktorka:
"Najďalej to budeme mať k sexuológovi, naopak najbližšie by mali byť všeobecní lekári, gynekológovia či zubári. Ministerstvo zdravotníctva už má predstavu ako blízko či ďaleko by sme to mali mať do ambulancie či nemocníc. Tak napríklad ku všeobecnému lekárovi by to aj z tej najodľahlejšej dediny nemalo trvať dlhšie ako 35 minút, ku kardiológovi hodinu a k spomínanému sexuológovi rovné dve. Toto je však iba predstava, ktorú ministerstvo zdravotníctva pripojilo k novele zákona o poisťovniach a teda zatiaľ nie je nijako záväzná."
Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva:
"Zverejnili sme to zatiaľ ilustračne z toho dôvodu, aby si tak odborná, ako aj laická verejnosť vedela predstaviť čo cielime týmto návrhom. Na jeseň už organizujeme workshop, kde budeme diskutovať."
Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov (telefonát):
"Chýbajú nám sestry, chýbajú nám lekári, tak vnímam toto skôr možno iba v takej teoretickej rovine zatiaľ, pretože prakticky si to neviem ani predstaviť. Naše kapacity, aj naše sily sa mnohokrát už vyčerpali."
Zuzana Javorová:
"To, že špecialistov je málo, alebo sa k nim pacient nevie ani dostať, nie je žiadna novinka, a to napriek tomu, že poisťovne pravidelne opakujú, že doktorov majú dosť. Problém totiž je, že dnes sa dostupnosť doktorov posudzuje podľa potrieb krajov, napríklad v Košiciach tak môže byť 10 ortopédov, no v obci o 100 kilometrov ďalej ani jeden. Štatisticky je ale lekárov dosť, pacienti však musia dochádzať. Pôvodne to chcelo ministerstvo zmeniť a ambulancie rozložiť podľa potrieb okresov, teda rovnomernejšie. Napokon zdá sa zvolili časovú dostupnosť."
Dušan Zachar, analytik INEKO:
"Myslím si, že je to veľmi dobrý krok ako konečne začať definovať nárok pacienta."
Marián Šóth (telefonát):
"Dojazdové časy za polhodinu je podľa mňa niekedy veľmi ťažko realizovateľné, pretože máme regióny, kde to niekedy trvá aj dlhšie. Pre mňa skôr tie okresy vyzerajú také reálnejšie."
Zuzana Javorová:
"Nech to bude akokoľvek, rezort môže naraziť na realitu, že doktorov je málo a do odľahlejších oblastí sa im nechce. A kým sa toto nezmení, akýkoľvek aj dobre znejúci plán zostane len na papieri. Zuzana Javorová, televízia Markíza."
Slovensko: Prijmú fakulty viac medikov?
(02.08.2018; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 9/18; Eva Bariová / Ján Mečiar)
Ján Mečiar, moderátor:
"Od výzvy premiéra Petra Pellegriniho, aby lekárske fakulty prijali viac študentov na študijný odbor všeobecné lekárstvo, ubehli 3 týždne. Vedenie troch fakúlt v Bratislave, Martine a v Košiciach záujemcov zatiaľ nekontaktovalo. Podľa dekana Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave to urobia až vtedy, keď premiér svoje slová potvrdí aj písomne. Štúdium pre 40 prijatých študentov totiž stojí 500 tisíc eur."
Eva Bariová, redaktorka:
"Na akútny nedostatok lekárov v nemocniciach a v ambulanciách premiér nedávno zareagoval takto."
(začiatok archívneho záznamu)
Vysielané 13.07.2018
Peter Pellegrini, predseda vlády SR (Smer-SD):
"Som sa rozhodol aj po diskusiách s pánom podpredsedom vlády a ministrom financií, ktorý je ochotný uvoľniť dodatočné zdroje, sme požiadali dekanov troch fakúlt lekárskych v Bratislave, v Martine a v Košiciach, aby dodatočne už v tomto školskom roku, v budúcom, prijali dodatočne, ak je to možné, rádovo 185 nových lekárov navyše."
(koniec archívneho záznamu)
Eva Bariová:
"S odstupom troch týždňov sme teda oslovili všetky 3 fakulty a zisťovali, či počty študentov k septembru navýšia."
(text v obraze)
RNDr. Jaroslava Oravcová
PR manažérka LF UPJŠ v Košiciach
V súvislosti so žiadosťou predsedu vlády Petra Pellegriniho o prijatie vyššieho počtu študentov na slovenské lekárske fakulty, môže Lekárska fakulta UPJŠ v Košiciach v nasledujúcom akademickom roku prijať o 30 študentov viac na študijný program Všeobecné lekárstvo a o 10 viac na študijný program Zubné lekárstvo.
Eva Bariová:
"Navýšeniu počtu študentov sa nebráni ani Lekárska fakulta v Martine."
(text v obraze)
prof. MUDr. Ján Danko, CSc.
dekan JLF UK v Martine
Naša fakulta zvolala prijímaciu komisiu a je pripravená posunúť čiaru podľa počtu získaných bodov, tak aby sme mohli bez problémov prijať ďalších študentov.
Eva Bariová:
"V tom, o koľko ešte zvýši počet študentov, má jasno aj Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave, ale žiadna z nich ešte študentov nekontaktovala."
prof. MUDr. Juraj Šteňo, dekan LF UK v Bratislave (telefonát):
"Sme urobili analýzu našich možností a sme teda rozhodli, že môžeme prijať navyše 40 študentov tak, že by tá kvalita výučby nemala utrpieť. My sme zatiaľ týmto študentom ešte neposlali vyrozumenie, že ich prijmeme, pošleme ho až potom, keď tie štátne dotácie, ktoré boli verbálne prisľúbené, budú prisľúbené písomne, budú potvrdené písomne, potom budeme posielať oznámenia uchádzačom."
Eva Bariová:
"Plus 40 študentov totiž stojí státisíce."
prof. MUDr. Juraj Šteňo (telefonát):
"My máme prisľúbené, že by sme mali dostať 500 tisíc."
Eva Bariová:
"Kontaktovali sme Úrad vlády, tí nás ale odkázali na ministerstvo zdravotníctva."
Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR:
"Ministerstvo zdravotníctva rokuje tak s ministerstvom financií, ako aj s ministerstvom školstva o tejto problematike a spoločne robíme všetko pre to, aby študenti na lekárske fakulty vo zvýšenom počte mohli od septembra nastúpiť."
Eva Bariová:
"Kedy bude výsledok rokovania sme sa nedozvedeli. Ani študenti, ktorí na prijímačkách skončili pod čiarou, sa radovať zatiaľ nemôžu. Eva Bariová, televízia JOJ."
Ťažká rana pre zdravotníctvo v Hlohovci: Koniec liečebne pre dlhodobo chorých pacientov?!
(02.08.2018; www.cas.sk; Čas.sk, 09:55, s. -; TASR)
Otvoriť galériu
Mesto Hlohovec sa bude snažiť znovu otvoriť liečebňu pre dlhodobo chorých (LDCH), z ktorej začiatkom tohto týždňa prepustili všetkých klientov a dali výpovede pracovníkom.
Urobil to väčšinový vlastník prevádzkovateľa spoločnosti Nemocnica s poliklinikou, s. r. o., (NsP) bez toho, aby s rozhodnutím oboznámil menšinového vlastníka - miestnu samosprávu. Informoval o tom primátor Hlohovca Miroslav Kollár.
Usudzuje, že spoločnosť plánuje ukončenie činnosti. Mesto disponuje v NsP 49-percentným podielom, takže podľa primátora nemá v spoločnosti žiadnu manažérsku kontrolu. Zostatok je v majetku Klimati Logistic, s. r. o., za ktorou stojí cez NPHC Invest, s. r. o., Ivan Varga. NsP prevádzkuje Diagnostické centrum v časti budovy hlohovskej polikliniky, centrum zastrešuje popri LDCH aj pohotovosť.
Primátor povedal, že o udržaní LDCH rokujú s Trnavským samosprávnym krajom i Ministerstvom zdravotníctva SR a že zvoláva mimoriadne mestské zastupiteľstvo. Malo by rozhodnúť o tom, či mesto založí stopercentnú mestskú spoločnosť, ktorá by bola v horizonte niekoľkých mesiacov schopná pokračovať v činnosti LDCH. "Chceme zachovať LDCH, pretože v celom regióne takéto zariadenie nie je," povedal Kollár. Zdôraznil potrebu udržania kvalitného personálu. "Sme pripravení zamestnať ich na druhý deň, ako im uplynie výpovedná doba," dodal. Pod gesciou radnice by LDCH mala podľa primátorových slov zvýšiť aj kapacitu lôžok zo súčasných 35 na 70 a mesto chce nájsť prostriedky na celkovú modernizáciu.
NsP spôsobila mestu ťažkú chvíle už vlani, keď po desiatich rokoch bez upozornenia ukončili nájom v druhej časti budovy, kde sú ambulancie lekárov a laboratóriá. "Vrátili ju v havarijnom stave," konštatoval Kollár.
Študenti medicíny vidia problém s nedostatkom lekárov inde ako vláda a opozícia
(02.08.2018; www.aktuality.sk; Domáce správy, 19:30, s. -; TASR)
Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) a Slovenská asociácia študentov medicíny (SloMSA) považujú návrh premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby lekárske fakulty prijímali viac študentov, za nekoncepčný.
Ako dôvod uvádzajú, že aj keď štát školám pridá financie na nových študentov, problém bude s praktickou výučbou v nemocniciach.
Nepozdávajú sa im ani návrhy opozície a riešenie nedostatku lekárov vidia najmä v zlepšení ich platových a pracovných podmienok. S vlastnými návrhmi plánujú študenti prísť do konca leta.
"Nehovoríme, že návrh pána Pellegriniho je zlý. Nerieši však problém zdravotníctva a problém motivácie mladých ľudí," povedal na štvrtkovom brífingu predseda ŠRVŠ Bálint Lovász.
"Ak by sme videli, že následne sú doriešené kapacity, s návrhom pána Pellegriniho by nebol absolútne žiadny problém," doplnila ho Katarína Bugárová, viceprezidentka SloMSA, ktorá na jeseň nastupuje do piateho ročníka medicínskeho štúdia.
Podľa jej slov už teraz kapacity nemocníc pre prax študentov takmer nestačia. Ako príklad uviedla nedostatok šatní alebo prednáškových miestností pre študentov medicíny.
Študenti tvrdia, že lekárske fakulty sú už teraz masívne podfinancované. Preto aj keď vláda poskytne viac financií na študentov, ktorých fakulty prijali navyše, ich problémy to nevyrieši.
Chýba motivácia
Podľa Lovásza chýba napríklad motivácia pre ľudí, ktorí nielen liečia, ale aj vyučujú. "Lekárska fakulta Univerzity Komenského problém rieši tak, že platy dofinancuje z vlastných zdrojov, čo tiež nie je systematické riešenie," povedal Lovász.
Ďalšie kroky ŠRVŠ majú smerovať k samotným študentom. "Našim záujmom je pýtať sa študentov medicíny, či už cez dotazníky alebo rôzne konzultačné procesy, aby sme dodali konkrétne informácie od tých študentov a na základe týchto potom dokázali navrhnúť riešenia," avizoval Lovász.
Pellegrini v polovici júna vyzval lekárske fakulty, aby do ďalšieho akademického roku prijali vyšší počet študentov, čím by sa v budúcnosti zmiernil nedostatok lekárov na Slovensku. Lekárske fakulty v Bratislave, Martine a Košiciach by mali dodatočne prijať 185 nových študentov všeobecného lekárstva. Štát to bude stáť približne dva milióny eur.
Rezort zdravotníctva: Ide o systémový krok
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) odmieta štvrtkové tvrdeni, že ide o krátkodobé a nekoncepčné riešenie. Podľa rezortu zdravotníctva je to riešenie, ktoré je efektívne z dlhodobého hľadiska. TASR o tom informovala hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová.
Vražda Jána Kuciaka
Špeciálna stránka s exkluzívnym obsahom
"O niekoľko rokov nám začnú vychádzať absolventi, ktorí postupne nahradia lekárov vo vyššom dôchodkovom veku. Považujeme to preto za systémový krok a odmietame nečinne prihliadať na to, ako sa priemerný vek lekárov v našom systéme zvyšuje. Preto robíme postupné systematické kroky tak, aby sa stav zlepšoval," uviedol rezort zdravotníctva.
Nové vedenie Fakultnej nemocnice v Nitre: Šéfovať jej bude Jarmila Mikušová
(02.08.2018; www.nitra.dnes24.sk; Nitra, , s. -; Lucia Šútorová)
Nitrianska nemocnica má novú riaditeľku. Úspešnou uchádzačkou o tento post sa stala Jarmila Mikušová.
Fakultná nemocnica v Nitre bude mať novú generálnu riaditeľku Jarmilu Mikušovú. Výberového konania sa zúčastnili dvaja uchádzači, informovalo na webe ministerstvo zdravotníctva. Druhým kandidátom bol Anton Kušnír.
Dočasne poverený vedením nemocnice bol Ľubomír Dorociak. Vymenovaný bol na dobu určitú, do obsadenia miesta úspešným uchádzačom výberového konania. Ten vystriedal predchádzajúceho generálneho riaditeľa Kamila Kolejáka, ktorého z funkcie odvolali 14. marca.
Prvú obecnú ambulanciu ministerstvo schvaľuje
(02.08.2018; www.hnonline.sk; Slovensko, 00:00, s. -; Lucia Lauková)
V obci pri Martine sa rozhodli, že si otvoria vlastnú ambulanciu. Tvrdia, že štát zlyháva, a preto to chceli napraviť.
Dlhé hodiny v čakárňach, nedostatok všeobecných lekárov i špecialistov a ich rastúci priemerný vek, ktorý prognózu do budúcna ešte zhoršuje. Toto je bežná situácia na mnohých miestach na Slovensku - zdravotníci aj ich zastupujúce organizácie už dlhodobo upozorňujú, že máme krízu ambulancií a všeobecného lekárstva. Ak v okruhu niekoľkých obcí zruší svoju ambulanciu jediný odborník, bez dostupnej primárnej starostlivosti môžu ostať stovky až tisícky ľudí. V Kláštore pod Znievom sa problém rozhodli vyriešiť po svojom. Ako prvá obec na Slovensku zriadila obecnú ambulanciu všeobecného lekára pre dospelých, ktorú prevádzkuje obchodná spoločnosť v stopercentnom vlastníctve obce a lekára zamestnáva. Po mesiaci prevádzky je starostka spokojná a projekt chce rozšíriť. Personál však upozorňuje, že na závery je priskoro a ambulanciu čaká do funkčnej prevádzky ešte dlhá cesta.
Krízové riešenie
Problémy nastali, keď si nový lekár stanovil iba trojhodinový pracovný čas. "Predošlý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti ju však poskytoval v oveľa väčšom rozsahu, ako jeho nástupca. Ten si stanovil tri hodiny denne, čo bolo nepredstaviteľné, keďže sme veľký obvod," vysvetlila pre HN Erika Cintulová, starostka Kláštora, s tým, že pacienti sa začali sťažovať a prehlasovať do iných ambulancií. Nakoniec hrozil zánik tamojšej ambulancie. Obec preto vymyslela unikátne riešenie. Založila spoločnosť s ručením obmedzeným, kde je stopercentným vlastníkom. "Po prvom mesiaci môžem povedať, že som rada, že sme takéto riešenie vymysleli. Mnohé obce sa snažia pomáhať, aby u nich lekár ostal, len ich nedostatok spôsobuje to, že už ani riešenia ako odpustenie nájmu alebo poskytnutie bytu nestačia," doplnila. Aj keď nie je primárnou úlohou samosprávy riešiť tento problém, pokračuje, vždy sú ako starostovia nárazníková zóna.
Samospráva nastavila podnikateľský plán tak, že potrebuje asi 1 200 pacientov, aby sa vyhli strate. Lekárka prvej ambulancie tohto typu na Slovensku, Služby obce Kláštor pod Znievom, Andrea Bošelová, pre HN zhodnotila, že registrujú zhruba 1 400 pacientov. No po prvom mesiaci je ešte mnoho aspektov v procese dokončovania - od zariadenia až po zmluvy s poisťovňami. Bližšie sa preto k aktuálnemu fungovaniu ambulancie vyjadrovať nechcela.
Ministerstvo ambulanciu víta
Riešenie po vzore Kláštora pod Znievom zvažujú napodobniť aj primátori Hlohovca a Turčianskych Teplíc. Tomáš Szalay, výkonný riaditeľ Health Policy Institute, vysvetlil, že samosprávy dnes na viacerých miestach na Slovensku suplujú riešenie nedostatkov, s ktorými si nevedelo poradiť samotné zdravotníctvo. "Starostovia využívajú rôzne motivácie, aby prilákali do obcí lekárov; ambulancia ako stopercentne obecná firma je jedným z takýchto riešení," zhodnotil. Podľa Szalaya sa dostupnosť všeobecných lekárov na Slovensku celkovo dlhodobo zhoršuje; ich priemerný vek totiž dosahuje 60 rokov. "Výchovu nasledovníkov cez rezidentský program sme začali až relatívne nedávno. Zdravotný systém teda dnes nedokáže zabezpečiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti na obyvateľmi očakávanej úrovni. A tí sa obracajú na najbližšiu inštitúciu, ktorá pomáha riešiť ich problémy - na samosprávu," zhodnotil.
Ministerstvo zdravotníctva na iniciatívu reagovalo pozitívne. Podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej systematicky pracujú na zlepšení dostupnosti zdravotnej starostlivosti v regiónoch, aby aj v odľahlejších regiónoch Slovenska pacienti mali svojho lekára. "V obciach chceme vybudovať centrá integrovanej zdravotnej starostlivosti, ktoré na jednom mieste združia všeobecných lekárov, pediatrov a špecialistov," uviedla Eliášová. Projekt má byť financovaný z eurofondov a cieľom je, aby pacienti nemuseli dochádzať za zdravotnou starostlivosťou do vzdialenejších regiónov. Ministerstvo zdravotníctva sa vyjadrilo, že výzvu na predkladanie projektových zámerov zverejnilo a žiadateľmi o eurofondy môž byť práve obce alebo VÚC.