07.01.2021 - INFORMÁCIE V MÉDIÁCH
Covid zabíja stále viac lekárov a zdravotníkov
Nitriansky scenár hrozí aj Bratislave a Trnave
Laboratóriá britský kmeň odhalia
Krajčí: SR má od spoločnosti Moderna zakontrahovaných milión vakcín
Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili ďalších 4 959 infikovaných
Covid zabíja stále viac lekárov a zdravotníkov
[07.01.2021; Denník N; SPRAVODAJSTVO; s. 5; VERONIKA FOLENTOVÁ]
V utorok zomrel vo Fakultnej nemocnici v Nitre lekár internista. Bol to už tretí lekár v tejto nemocnici, ktorý zomrel v súvislosti s covidom. Fakultná nemocnica v Nitre je práve v najhoršej situácii zo všetkých slovenských nemocníc. „Už neviem, akým slovom by som mal vyjadriť obrovské vyčerpanie ľudí, ktorí toto denne znášajú,“ povedal jej riaditeľ Milan Dubaj s tým, že si váži, že zdravotníci stále do práce chodia. Počet zdravotníkov, ktorí zomierajú vinou covidu, výrazne stúpa. Počas utorka zomreli okrem nitrianskeho internistu ďalší dvaja – podľa Jozefa Šuvadu z ministerstva zdravotníctva bol jeden z týchto lekárov psychiater, druhý bol lekár pracovného lekárstva. Boli z Martina, resp. zo Šale.
30 ÚMRTÍ PREVERUJÚ
Oficiálne doteraz evidujú osem zdravotníkov, ktorí zomreli na covid-19 od začiatku pandémie, teda v prvej aj druhej vlne. Ďalší štyria zdravotníci zomreli s covidom, ale príčina smrti bola iná. Okrem troch spomenutých prípadov čaká ešte ďalších 27 úmrtí na pitvu, ktorá má určiť, či bol príčinou smrti covid alebo išlo o úmrtie „s covidom“, no na inú príčinu. Údaje poskytli Denníku N Jozef Šuvada a Mária Avdičová z regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Nepotvrdené úmrtia sú podľa nich z druhej vlny, ide teda o obdobie od novembra do januára. V druhej vlne rýchlo stúpal počet infikovaných lekárov, sestier, sanitárov či iných zdravotníkov. Ku koncu minulého roka bolo pozitívnych 3100 zdravotníkov. Päť nemocníc malo viac ako pätinu personálu v karanténe. Išlo o nemocnice v Bratislave na Kramároch a v Petržalke, ďalej o Fakultnú nemocnicu v Trenčíne, nemocnicu v Snine a Národný ústav reumatických chorôb v Piešťanoch. Jedným z dôvodov, prečo sa nakazilo tak veľa zdravotníkov, bolo aj to, že ešte neboli očkovaní. Práve zdravotníci v prvej línii majú byť očkovaní najskôr. Zatiaľ im dávajú len jednu z dvoch dávok vakcíny. Doteraz ich očkovali menej ako osemtisíc. V nemocnici v Nitre sa očkuje od 26. decembra. Zaočkovali tam viac ako tisíc ľudí. K očakávanej dennej kapacite 500 zaočkovaných sa priblížili len v jeden deň, keď podali vakcínu 480 ľuďom. Stále zostáva veľa zdravotníkov, ktorí sa ešte zaočkovať nestihli, a preto nie sú ani čiastočne chránení prvou dávkou vakcíny. Ukazuje sa, že ochranné pomôcky nie sú dostatočnou ochranou pred infekciou.
KOMORA ŽIADA ODŠKODNENIE
Slovenská lekárska komora tvrdí, že podľa ich informácií majú zdravotníci v nemocniciach dostatok ochranných pomôcok. Ide najmä o štátne nemocnice. Problém však vidia u ambulantných lekárov, ktorí si musia ochranné pomôcky zabezpečovať sami. „A to napriek tomu, v akej sme situácii, a napriek tomu, že máme vyhlásený núdzový stav. Takže štát mohol a mal z nášho pohľadu aj v tejto veci urobiť podstatne viac,“ tvrdí Slovenská lekárska komora.
Prvou obeťou spomedzi lekárov bol ambulantný obvodný lekár z oravskej obce Lokca Rastislav Melek. Covidu podľahol koncom októbra, keď bola situácia v tomto regióne najhoršia na Slovensku. Slovenská lekárska komora však okrem ochrany lekárov upozorňuje aj na to, ako sú odškodňovaní. Tvrdia, že keď sa nakazia covidom-19, tak by mali dostávať stopercentnú PN-ku, a to automaticky. Dnes musí lekár dokladovať, kde sa nakazil, a doplatok z PN musí znášať zamestnávateľ, nie Sociálna poisťovňa. Takto by sa podľa komory malo pristupovať k všetkým zdravotníkom. Komora zároveň navrhuje, aby zdravotníci dostávali odškodnenie, ak pracujú s rizikom nákazy. „Každému zdravotníkovi, ktorý je priamo pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti konfrontovaný s možnosťou nakazenia a u ktorého príde k vážnemu poškodeniu zdravia, eventuálne až k smrti z dôvodu covidu-19, by mal štát garantovať odškodné,“ tvrdí Slovenská lekárska komora. Požiadavku chce komora predložiť ministerstvu zdravotníctva v najbližších dňoch.
„Z nášho pohľadu je to to minimum, čo môže a musí urýchlene štát spraviť pre zdravotníkov,“ tvrdí komora. Premiér sľúbil zdravotníkom v covidových oddeleniach v novom roku príplatky – sedem eur za hodinu v covidovom oddelení, dovtedy to bolo 70 centov.
Nitriansky scenár hrozí aj Bratislave a Trnave
[07.01.2021; Hospodárske noviny; TÉMA DŇA; s. 3; Denisa Funtíková]
Vláda sa štítila tvrdého lockdownu aj napriek tomu, že odborníci pred stúpajúcimi číslami varovali. Ohrozené sú však už aj ďalšie mestá.
Bratislava – Nitra nesmie byť slovenským Bergamom, vyzývali ešte v pondelok kompetentných analytici z projektu Dáta bez pátosu. Upozorňovali na nekontrolované exponenciálne šírenie nákazy v okrese so 161-tisíc obyvateľmi s tým, že ide o 1 500 ľudí za týždeň, čo sú údaje na úrovni dvojnásobku Bratislavy a trojnásobku priemeru Slovenska. V utorok popoludní ministerstvo zdravotníctva najprv nereagovalo na otázky HN, či sa kabinet zíde a prijme ďalšie kroky. Ešte v rovnaký deň napokon premiér Igor Matovič spolu s primátorom Nitry Marekom Hattasom oznámili, že cez víkend prebehne v okrese plošné testovanie a nasledujúce víkendy potom ďalšie dve kolá. Kroky včera odobrila aj vláda, ktorá zasadla online.
Testovať bude aj Jaguar
Sprísnený zákaz vychádzania v okrese Nitra bude podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího platiť od 11. januára do 29. januára. Primátor mesta Nitra Marek Hattas vyzval starostov okolitých obcí, aby sa do plošného testovania zapojili čím skôr. Ľudia v Nitre budú môcť ísť od pondelka do práce iba s negatívnym testom, nie starším ako sedem dní. Ešte tvrdší krok, a to lockdown, ktorý by zasiahol zamestnávateľov, vláda odmietla. „Nemôžeme si dovoliť zatvoriť fabriky na tri týždne a zastaviť výrobu,“ argumentoval premiér Igor Matovič. V Nitre sídli aj automobilka Jaguar Land Rover, ktorá bude svojich zamestnancov testovať tento štvrtok a piatok. Opatrenie sa týka štyroch až piatich tisíc pracovníkov automobilového závodu. Zo štátnych hmotných rezerv nitriansky okres dostane stotisíc kvalitnejších antigénových testov. Rovnaký objem testov dostanú aj Košice, kde bude testovanie od piatka do nedele na rozdiel od Nitry dobrovoľné, teda bez následkov pre tých, čo sa nezúčastnia. Odborníci však hovoria, že vláda zaspala a opatrenia prišli neskoro. Analytik Ivan Bošňák z projektu Dáta bez pátosu si myslí, že s testovaním prichádzajú fabriky neskoro. „Po Novom roku sa rozbehla výroba. Nepomôže nič, len obmedziť mobilitu,“ hovorí Bošňák a dodáva, že testovať zamestnancov v prevádzkach treba každé dva, tri dni. „Veľké fabriky majú svojich zdravotníkov a financie, takže možnosti na testovanie majú. Predtým, než budeme továrne úplne zatvárať, preto musíme umožniť tým, čo testujú, pokračovať vo výrobe ďalej,“ doplnil.
Najhoršie nás iba čaká
Situácia sa však zhoršuje aj na iných miestach na Slovensku. Bošňák varuje, že podobný vývoj ako v Nitre môžeme očakávať tiež vo väčších mestách. „O sedem až desať dní dopadne Bratislava a Trnava rovnako ako Nitra, problém je, že majú viac obyvateľov. Na Slovensku bolo postihnutých 15 percent obyvateľstva a potenciál je 85 percent. Všetci si myslia, že to najhoršie je teraz, ale najhoršie nás iba čaká,“ hovorí analytik a počíta, že celkovo na Slovensku zomrie priamo na COVID 25- až 33-tisíc ľudí. Nateraz je obetí 2 657. Vážnu situáciu hlási aj nemocnica vo Svidníku. „Aktuálne je hospitalizovaných 22 COVID pacientov. Za posledný mesiac však toto číslo dosahuje už stovku, čo je na tento región naozaj veľa. Celková kapacita pre COVID pacientov je 48 lôžok, z toho štyri s umelou pľúcnou ventiláciou,“ vyjadril sa hovorca siete nemocníc Svet zdravia. Trenčín má 114 pacientov s koronavírusom a 170 zamestnancov vyradených z pracovného procesu. Považská Bystrica eviduje 75 nakazených zamestnancov, Univerzitná nemocnica Bratislava 238. V nemocnici v Zlatých Moravciach, kam prekladajú aj pacientov z Nitry, umrelo na COVID-19 za posledný mesiac 12 ľudí. Podľa zástupcu lekárov mala vláda konať skôr. „Prvýkrát sme sa ozvali, že začína byť problém, pred dvomi mesiacmi. Žiadali sme urýchlené zásadné riešenia, nestalo sa tak. Opakovane sme hovorili o tvrdom lockdowne, vedeli sme, že bude zle, vláda sa však úplne odmlčala na dva týždne. Žiadna komunikácia neprebiehala. Nikto nechcel na seba zobrať zodpovednosť tvrdých opatrení,“ myslí si prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár. To potvrdzuje aj infektológ Pavol Jarčuška. „Situácia je veľmi vážna, ale rezervy ešte máme. Pacientov treba presúvať do tých nemocníc, kde sú voľné lôžka, predovšetkým ventilačné. Problém nie je ani tak v prístrojovej technike, ako v personáli,“ uviedol Jarčuška.
Laboratóriá britský kmeň odhalia
[07.01.2021; Hospodárske noviny; Spravodajstvo; s. 4; TASR]
Bratislava – Postupy slovenských laboratórií by mali vedieť odhaliť takzvaný anglický kmeň nového koronavírusu. V slovenských laboratóriách by nemalo dochádzať k zníženej citlivosti na jeho diagnostiku. Na sociálnej sieti to uviedol Úrad verejného zdravotníctva. Proti novému kmeňu by mali byť účinné aj vakcíny. „V súčasnosti nie sú dôkazy o tom, že by nový variant vírusu zmenil protilátkovú odpoveď alebo účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19,“ spresnili hygienici. Regionálne úrady verejného zdravotníctva realizujú zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie. Pozitívne vzorky po PCR testovaní sú uskladňované, takže bude možná aj spätná diagnostika týchto vzoriek na nový kmeň koronavírusu. „Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že na prítomnosť nového variantu vírusu budú diagnostikované v priebehu budúceho týždňa,“ dodali hygienici. Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že anglický kmeň sa podarilo identifikovať v skúmaných vzorkách z okresu Michalovce. Nový kmeň má mať o 70 percent vyššiu schopnosť šírenia.
Krajčí: SR má od spoločnosti Moderna zakontrahovaných milión vakcín
[06.01.2021; teraz.sk; TERAZ.SK; 00:00; TASR]
Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Marek Krajčí a primátor mesta Nitra Marek Hattas počas tlačovej konferencie Ministerstva zdravotníctva SR 6. januára 2021 v Bratislave o sprísnení zákazu vychádzania v okrese Nitra, ktorý bude platiť od 11. januára do 29. januára 2021. Foto: TASR - Pavol Zachar
Od štvrtka by sa malo očkovať proti ochoreniu COVID-19 v už v 51 slovenských nemocniciach.
Bratislava 6. januára (TASR) – Slovensko má zakontrahovaných milión dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Moderna. Po schválení vakcíny Európskou komisiou príde prvých 12.000 dávok. Na tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO). Zdravotníctvo je podľa neho na používanie tejto vakcíny pripravené. „Čo sa týka jej prepravy a manipulácie, ide o jednoduchšie logistické spracovanie. Mrazový reťazec je potrebný do -20 stupňov,“ zdôraznil. Od štvrtka (7. 1.) by sa malo očkovať proti ochoreniu COVID-19 v už v 51 slovenských nemocniciach. Po vakcinácii zdravotníckych pracovníkov by chcel minister do konca januára zaočkovať aj seniorov v zariadeniach sociálnej starostlivosti a chronicky chorých vo vysokom veku. „Pokiaľ by začali fungovať vakcinačné centrá naplno v každom okrese, sme schopní prvou dávkou preočkovať viac ako 3,5 milióna obyvateľov do troch mesiacov,“ zdôraznil s tým, že je potrebné očkovať takým tempom, aby nechýbali vakcíny pri preočkovaní. Vakcínu od spoločnosti Moderna v stredu odporučila Európska lieková agentúra. Jej používanie v členských krajinách EÚ musí ešte odobriť Európska komisia. Aj vakcína od Moderny podobne ako očkovacia látka od spoločnosti Pfizer/BioNTech, ktorá sa už na Slovensku používa, sa bude podávať osobám vo veku nad 18 rokov v dvoch časovo oddelených dávkach.
Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili ďalších 4 959 infikovaných
[06.01.2021; domov.sme.sk; Domov; 00:00; SITA]
Pribudlo aj 54 úmrtí na COVID-19.
BRATISLAVA. V utorok na Slovensku potvrdili 4 959 infikovaných koronavírusom zo 17 822 vykonaných RT-PCR testov. Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalších 54prípadov. Vyliečilo sa 2 908 osôb. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.
Ministerstvo zdravotníctva SR vo svojom profile na sociálnej sieti spresnilo, že najviac pozitívne testovaných bolo v Nitrianskom (732) a Žilinskom kraj (717), nasleduje Trenčiansky (669), Prešovský (655), Bratislavský (619), Trnavský (611),Košický (584) a Banskobystrický kraj (372). Je medzi nimi 2 334 mužov a 2 625 žien. Celkový počet nakazených mužov je 92 038 a žien 104 009.
V nemocniciach je hospitalizovaných 3 079 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 847 ľudí. Na JIS je 213 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 244 osôb. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 vzrástol o 54 prípadov. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 2 657 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 627. Pribudlo 2 908 vyliečených pacientov, celkovo sa z ochorenia zotavilo 135 760 ľudí.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 1 488 057, pričom takto bolo pozitívne testovaných 196 047 osôb. Za utorok pribudlo aj 6 601 pozitívne testovaných antigénovými testami z vykonaných 80 102 testov. Celkový počet vykonaných antigénových testov doteraz je 1 943 849, z čoho bolo pozitívne testovaných 116 880 osôb.