14.01.2021 - INFORMÁCIE V MÉDIÁCH
Situácia vo Fakultnej nemocnici Nitra
Organizácia celoplošného testovania
Astmatici musia byť zaradení do druhej vlny očkovania, apeluje ich asociácia
[13.01.2021; TV TA3; Téma dňa; 19:50; Michaela Lovásová / Peter Bielik]
Peter Bielik, moderátor: „Pred ďalším kolom plošného testovania sa nič nezmenilo. Predseda vlády rozdal noty a všetci ostatní teraz hľadajú spôsoby, ako z nich vylúdiť súzvuk a harmóniu. Zatiaľ je to len riadny randál, v ktorom dnes hlavné husle hral Richard Sulík. Tlak je najmä na samosprávy, ktoré majú testovanie pripraviť aj vykonať. Vláde len majú dať vedieť to, čo potrebujú. Môže to fungovať? Má ďalšie kolo plošného testovania podporu politikov z ostatných koaličných a opozičných strán? Odpovie Andrea Letanovská, Richard Raši a Lukáš Baňacký zo Združenia miest a obcí Slovenska. Neskôr sa k nám pridá aj prezident Slovenskej lekárskej komory, pán Marian Kollár. Vitajte pri sledovaní Témy dňa na TA3. Napätie v koalícii stúpa. Vláda zverejnila zvukovú nahrávku, ktorá má dokazovať, že minister hospodárstva klamal. Premiér tvrdí, že ešte v pondelok mal na rokovaní podporiť plošné testovanie, pričom na verejnosti prezentuje iný názor. Richard Sulík sa ale bráni a tvrdí, že ide o nedorozumenie.“
Michaela Lovásová, redaktorka: „Najhorúcejšou témou rokovania vlády malo byť plošné testovanie. Do popredia sa ale namiesto dôležitých otázok opäť dostala iná téma, a to pretrvávajúci spor medzi premiérom a ministrom hospodárstva. Igor Matovič obvinil Richarda Sulíka, že na verejnosti prezentuje iné názory, ako na ich spoločných rokovaniach.“
Igor Matovič, predseda vlády (OĽaNO): „Kolega Sulík veľmi často narába s pravdou svojským spôsobom. Treba raz a navždy to nejako rozseknúť. Takto sa fungovať nedá.“
Michaela Lovásová: „Problémom má byť to, že Richard Sulík verejne hovorí o tom, že s celoplošným testovaním nesúhlasí. Pravda je ale aj podľa ministra obrany iná. Na pondelkovom online rokovaní vlády vraj s celým plánom súhlasil.“
Jaroslav Naď, minister obrany (OĽaNO): „Nehnevajte sa na mňa, ja už nemám síl. X-tý krát sa stalo, že na vláde bolo podané niečo iné, ako bolo potom mediálne prezentované zo strany pána Sulíka.“
Michaela Lovásová: „Minister obrany následne nechal vládny kabinet hlasovať o tom, či zverejnia nahrávku, ktorá mala dokázať, že Richard Sulík klame a plošné testovanie podporil. Zvukový záznam o niekoľko minút dostali aj novinári.“
Igor Matovič (ukážka zo zvukového záznamu): „Spustiť ho v tých najzasiahnutejších okresoch, ktoré prejavia ochotu a schopnosť si to zorganizovať, ako v Nitre.“
Richard Sulík (ukážka zo zvukového záznamu): „Igor, s tým, čo si práve povedal, s tým súhlasíme.“
Michaela Lovásová: „Richard Sulík sa ale bráni, hovorí, že súhlasil len s testovaním v rizikových okresoch. Napriek tomu sa ale svojím kolegom ospravedlnil.“
Richard Sulík, minister hospodárstva (SaS): „Došlo k nedorozumeniu. Mňa toto veľmi mrzí.“
Michaela Lovásová: „Šéf liberálov zopakoval, že s plošným testovaním v rovnakej podobe, ako sme tu mali v novembri, nesúhlasí. Ak ho ale vláda schváli, protestovať proti nemu nebude. Ministri aj premiér jeho ospravedlnenie prijali, no niektorí s veľkou rezervou.“
Igor Matovič: „Richard vedel, k čomu sa vyjadruje, a vedel, čo je cieľom celého troj – štvorhodinového stretnutia. Keď chceme znásilniť pravdu, tak môžeme takéto hlúposti šíriť.“
Roman Mikulec, minister vnútra (OĽaNO): „Ani ja nepovažujem toto za korektné a keď niekto takýmto spôsobom funguje, pre mňa to je klamstvo.“
Veronika Remišová, ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu (Za ľudí): „Nemyslím si, že je správne zverejňovať nahrávky, pretože potom naozaj vyzeráte ako v talianskom manželstve.“
Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny (Sme rodina): „Ja vnútri vlády a keď vyjdem z vlády rozprávam to isté. A myslím si, že by tak mali robiť všetci. Ale beriem to tak, že pán Sulík sa nám všetkým ospravedlnil a treba ísť ďalej.“
Michaela Lovásová: „Premiér tvrdí, že Richard Sulík takto nezavádzal prvýkrát a ak bude treba, zverejní podobný záznam aj v budúcnosti. Minister hospodárstva sa chce k sporu so svojím šéfom vyjadriť vo štvrtok.“
Situácia vo Fakultnej nemocnici Nitra
[13.01.2021; Regina Západ; Žurnál Rádia Regina; 17:00; Miroslav Lyko / Peter Béreš]
Peter Béreš, moderátor: „Vianočnú pohodu vymenili za prácu na covidovom ARO v Nitre. Ako dobrovoľníci zadarmo pomáhali zdravotníkom vo Fakultnej nemocnici v Nitre. Teraz časť z nich nahradili vojaci a pridali sa aj ambulantní lekári. V nitrianskej nemocnici je situácia naďalej vážna. Hospitalizovaných má takmer stodeväťdesiat pacientov po nákaze koronavírusom.“
Miroslav Lyko, redaktor: „Farár v Novej Vsi nad Žitavou Ľubor Gál ako dobrovoľník odpracoval na covidovom ARO vo Fakultnej nemocnici v Nitre počas vianočných sviatkov šesť dvanásťhodinových služieb. Keďže sú kostoly zavreté a bohoslužby slúži len cez internet, chcel pomôcť.“
Ľubor Gál, farár v Novej Vsi nad Žitavou: „Pomáhali sme pri polohovaní pacientov, pomáhali sme pri hygiene pacientov, s roznášaním materiálu, liekov. Chodili sme aj do laboratória. Takže pomáhali sme pri aj takej smutnej veci, ktorou je úmrtie pacientov. Jedna z tých služieb, ktorú sme robili, bolo zabaliť pacienta do vaku, vyložiť ho na vozík a odniesť na patológiu.“
Miroslav Lyko: „Vianočnú dovolenku prežil v nemocnici ako dobrovoľník aj starosta v Rumanovej Jozef Jankovič. Na COVID oddelení v Nitre odslúžil okrem štyroch služieb Štedrý večer.“
Jozef Jankovič, starosta obce Rumanová: „Zdravotné sestry, ktoré tam slúžia, ony tých ťažkých pacientov nedokážu obracať a manipulovať s nimi. Prvá podmienka, keď sme nastupovali v tom čase, bola, aby to bol silný chlap.“
Miroslav Lyko: „Nemocnica postupne nahrádza niektorých dobrovoľníkov vojakmi. Spresňuje hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.“
Tatiana Kubinec, hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra: „V dennej službe nám pomáha osemnásť vojakov a v tej nočnej zmene nám pomáha sedemnásť vojakov s pomocnými prácami pri lôžku. Okrem toho dvaja vojaci pomáhajú vo vakcinačnom centre a taktiež dvaja aj na mobilnom odbernom mieste.“
Miroslav Lyko: „V nitrianskej nemocnici počas víkendov začali vypomáhať traja ambulantní lekári. Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth upozorňuje, že potrebujú čas, aby si na takýto druh práce zvykli.“
Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov: „Čo nie je veľmi jednoduché. Určite táto situácia je v neprospech ambulantných lekárov.“
Miroslav Lyko: „Lekári z ambulancií pomáhajú v necovidovej zóne. Dočasne nahrádzajú svojich nemocničných kolegov, ktorí sú v karanténe.“
Organizácia celoplošného testovania
[13.01.2021; TV Markíza; Televízne noviny; 19:00; Veronika Bozdošová;Miroslava Ondrejčíková / Mária Chreneková Pietrová;Jaroslav Zápala]
Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Organizovanie celoplošného testovania je v rukách samospráv. Starostovia menších obcí sa obávajú, či budú mať dostatok spoľahlivých testov a zdravotníkov.“
Jaroslav Zápala, moderátor: „Detaily mali dohodnúť dnes na zasadnutí vlády. Tento bod však na rokovaní chýbal.“
Miroslava Ondrejčíková, redaktorka: „Lekári a sestry v nemocniciach, ale aj ambulanciách, sú vraj vyčerpaní a nevedia si predstaviť účasť na ďalšom celoplošnom testovaní.“
Marián Šóth, Asociácia súkromných lekárov: „Máme kolegov, ktorí sú pozitívni, bohužiaľ máme kolegov, ktorí už medzi nami nie sú. Ďalej sa máme aktívne zúčastňovať očkovania. Naši špecialisti sú povolávaní do nemocníc, čo samozrejme zase oslabuje celý ambulantný sektor. Opakovane sme apelovali na všetkých, že máme nedostatok zdravotníckeho personálu.“
Iveta Lazorová, Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek: „Ak by aj bol, tak zase je tu riziko ohrozenia, pretože vzhľadom na počasie a samozrejme aj na pohyb tých ľudí, na nový kmeň, ktorý sa tu vyskytol.“
Miroslava Ondrejčíková: „Minister zdravotníctva dnes ubezpečil všetkých zdravotníkov, ktorí pomáhajú v nemocniciach v prvej línii, že na nich nebude tlačiť.“
Marek Krajčí, minister zdravotníctva (OĽaNO): „Pri celoplošnom testovaní by sa mali práve nasadiť zdravotníci, ktorí momentálne teraz nepomáhajú v nemocniciach a teda nie sú v prvej línii. Vieme, že takých zdravotníkov máme na Slovensku ešte dosť.“
Peter Visolajský, Lekárske odborové združenie: „Aby tie výtery nemusel robiť lekár alebo zdravotná sestra, aby sme zaškolili ľudí na to, aby možno mali certifikát, boli preskúšaní z toho a vedeli to robiť, ale nemusia mať na to naozaj vysokú školu z medicíny.“
Miroslava Ondrejčíková: „Nápady zaškoliť nezdravotníkov, aby pomohli pri odbere, sú podľa ministra nateraz nerealizovateľné. V odberovom tíme podľa neho po novom nemusia byť dvaja, ale len jeden zdravotník. Nešpecifikuje už, či to má byť lekár.“
Marek Krajčí: „Tam ten jeden zdravotník na ten samotný odber musí byť. Vyšpecifikovali sme čo najširšie spektrum zdravotníkov, ktorí tento zákrok budú môcť robiť. Slovensko má okolo 80 tisíc zdravotníkov, z nich väčšina môže realizovať tento výkon.“
Iveta Lazorová: „Máme v praxi takmer 80 tisíc zdravotníckych pracovníkov, ale máme možno jednu štvrtinu zamestnancov, ktorí sú v karanténe, alebo potom sú na OČRkách, pretože sú to väčšinou ženy, ktoré majú malé dieťa.“
Miroslava Ondrejčíková: „Aj Združenie miest a obcí Slovenska upozorňuje na možné komplikácie s nedostatkom odborného personálu.“
Lukáš Baňacký, starosta bratislavskej mestskej časti Lamač, ZMOS: „Plánovanie sa výrazne komplikuje, lebo vy sa neviete tak spoľahnúť na to, že ten zdravotník bude schopný v danom čase nastúpiť ako to bolo pri prvom kole.“
Miroslava Ondrejčíková: „Síce sa dnes na rokovaní vlády detaily ohľadom celoplošného testovania neprebrali, prednostovia okresných úradov sa dohodli, že pomôžu menším obciam, ktoré by mohli mať s organizáciou problém.“
Lukáš Baňacký: „Úloha okresných úradov bude aj napomôcť tam, kde by buď vývoj na trhu s povedzme ochrannými pomôckami zlyhala, tak vtedy nastupuje okresný úrad a bude zrejme cestou teda Správy štátnych hmotných rezerv zabezpečovať dodatočné zásobovanie.“
Miroslava Ondrejčíková: „Drvivá väčšina slovenských miest by mala zvládnuť prípravu bez problémov a viac-menej samostatne.“
Richard Rybníček (telefonát): „Od štátu budeme potrebovať a verím, že nám dodajú testy, certifikáty a predpokladám, že platí aj tá predbežná dohoda, že budú platiť 5 EUR paušálne na jedného testovaného.“
Miroslava Ondrejčíková: „Veronika Bozdošová a Miroslava Ondrejčíková, televízia Markíza.“
Astmatici musia byť zaradení do druhej vlny očkovania, apeluje ich asociácia
[13.01.2021; domov.sme.sk; Domov; 00:00; SITA]
Astmatici nie sú explicitne uvedení ako ohrozená skupina.
BRATISLAVA. Astmatici musia byť zaradení do druhej vlny očkovania proti koronavírusu.
Apeluje na to Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov (SAAAP) s tým, že ochorenie COVID-19 je pre nich mimoriadne nebezpečné.
Aby sa pomohlo súčasnému kolapsu zdravotníckeho systému, je podľa asociácie potrebné v prvom rade ochrániť najzraniteľnejšie skupiny, vrátane astmatikov.
Tie by mali mať podľa predsedu asociácie Andreja Vilima prednosť aj pred silovými zložkami štátu ako sú vojaci, hasiči či policajti.
Podľa predsedu združenia je zarážajúce, že astmatici nie sú explicitne uvedení ako ohrozená skupina zaradená do druhej vlny očkovania.
"V prioritizácii sú síce napísaní aj 'ostatní pacienti s chronickými chorobami', medzi ktorých pravdepodobne môžeme zaradiť aj astmatikov, no v záujme tohto, aby nevznikali nedorozumenia, chceme, aby ich Ministerstvo zdravotníctva SR explicitne uviedlo," dodal.
Vilim sa odvoláva na odporúčanie Európskej únie, aby sa po ľuďoch z takzvanej prvej línie, teda zdravotníkoch, lekároch a zamestnancoch zariadení sociálnych služieb, očkovali seniori a chorí ľudia.
"Chápem, ak sa nechá zaočkovať prezidentka, premiér, alebo iný významný predstaviteľ štátu – je to motivačné. Ale som zásadne proti tomu, aby sme na úkor pacientov uprednostňovali napríklad poslancov Národnej rady SR, na to nevidím žiaden dôvod. A škandál s uprednostňovaním športovcov asi ani nestojí za komentár. Je to nehoráznosť," konštatoval predseda združenia. Pripomína tiež zistenia vedcov, podľa ktorých ak v krajine zaočkujeme milión najstarších ľudí, úmrtnosť na COVID-19 klesne o 70 %.
Slovenská asociácia alergologických a astmatických pacientov je nepolitické, dobrovoľné, charitatívne, humanitárne, nezávislé združenie občanov a právnických osôb pôsobiacich na území Slovenska. Cieľom SAAAP je aktívna podpora občanov a pacientov trpiacich rôznymi druhmi a formami alergie.