• Poistenie právnej ochrany
  • pomoc ukrajine
  • Zdravotná poisťovňa Union

    Slovenská lekárska komora

    Slovak Medical Chamber

    Sme členmi AEMH CPME

    • slk
      O komore Orgány SLK STÁLE VÝBORY SLK Vedecká rada Odborné sekcie Hippokratova prísaha Dokumenty SLK Odborní partneri
      rlk
      RLK Banská Bystrica RLK Bratislava RLK Košice RLK Nitra RLK Prešov RLK Trenčín RLK Trnava RLK Žilina
      pre lekárov
      Register lekárov Členstvo v komore Licencie Príspevky a poplatky Tlačivá a potvrdenia Práca v EÚ Ambulantná pohotovostná služba (APS) Zväz ambulantných poskytovateľov Spolupráca s medikmi Športové podujatia Nadácia Lekár Inzercia
      vzdelávanie
      Vzdelávanie a kredity I med.sk Www.kreditycme.sk Manuál pre kredity Najčastejšie otázky vzdelávania Kalendár podujatí EACCME kritériá
      médiá
      Tlačové správy Tlačové konferencie SLK v médiach Monitoring tlače
    • Medikom
    • kontakty
      Slovenská lekárska komora Regionálne lekárske komory Advokátska kancelária ŠKODLER&PARTNERS, s.r.o. Užitočné internetové stránky Tiesňové volania

    14.01.2022 - INFORMÁCIE V MÉDIÁCH

    Na nové predpisovanie liekov sa zniesla kritika

    Oľano: “Zmeny v predpisovaní liekov zvýšia bezpečnosť, chceli ich všeobecní lekári.” Tí sa však búria: “Zvýši sa napätie medzi nami a pacientmi, zhorší sa im dostupnosť liekov!”

    MZ: Ak budú v praxi problémy, sme otvorení o zmene diskutovať

    Reforma ambulantného sektora

    Pribudlo 2 848 prípadov nákazy covidom a 47 obetí


    Na nové predpisovanie liekov sa zniesla kritika

    [13.01.2022; Regina Západ; Správy RTVS; 11:00; R / R]

    Moderátor:

    „Novelu, ktorá mení podmienky predpisovania liekov a zdravotníckych pomôcok kritizuje Asociácia súkromných lekárov aj Slovenská lekárska komora. Za komoru hovorí Nancy Závodská.“

    Nancy Závodská, Slovenská lekárska komora:

    „Slovenská lekárska komora preto vyzýva ministerstvo zdravotníctva, aby okamžite pozastavilo účinnosť predmetného paragrafu a vstúpilo do odbornej diskusie s odbornými a stavovskými spoločnosťami lekárov o uvedenej problematike a termínoch realizácie.“

    Moderátor:

    „Asociácia súkromných lekárov upozorňuje, že úprava poškodzuje všeobecného lekára, ktoré vylučuje z procesu starostlivosti napríklad pacientov s viacerými ochoreniami. Podľa asociácie úprava môže viesť k neúmernému zaťaženiu pacientov a chaosu.“


    Oľano: “Zmeny v predpisovaní liekov zvýšia bezpečnosť, chceli ich všeobecní lekári.” Tí sa však búria: “Zvýši sa napätie medzi nami a pacientmi, zhorší sa im dostupnosť liekov!”

    [12.01.2022; hlavnespravy.sk; Hlavné správy; 00:00; redakcia]

    Zmeny v predpisovaní liekov zvyšujú podľa poslankyne Národnej rady (NR) SR Evy Horváthovej (OĽANO) bezpečnosť pacienta. OĽANO, ktorého poslanci pozmeňujúci návrh k novele zákona o liekoch predložili, ozrejmilo, že zmeny iniciovala spoločnosť združujúcou všeobecných lekárov a reagujú na problém s tzv. delegovanou preskripciou

    “Pokiaľ pacient navštevuje špecialistu, lekár mu pri každom vyšetrení pripraví príslušný recept. Môže tak urobiť do termínu najbližšej kontroly. Pacient tak pôjde do lekárne bez ďalšej návštevy ambulancie špecialistu alebo všeobecného lekára. Uvoľní sa tak priestor pre vyšetrenie iných pacientov v oboch typoch ambulancií,” ozrejmila Horváthová.

    Priblížila, že pokiaľ lekár špecialista z objektívnych príčin nemôže pacientovi vystaviť elektronický recept, môže ho po súhlase vystaviť aj všeobecný lekár.

    “Je tak zaistená bezpečnosť pacienta, jasná zodpovednosť indikujúceho lekára a efektívnosť liečby,” doplnila Horváthová.

    Návrh kritizujú viaceré lekárske a pacientske organizácie aj hlavní odborníci ministerstva zdravotníctva.

    “Chápeme obavy pacientov i niektorých špecialistov, problémy diskutujeme so všetkými zainteresovanými stranami na pôde ministerstva zdravotníctva. Pacientov ubezpečujeme, že sa k svojim liekom dostanú a ich liečba bude manažovaná lepšie. Je treba dodať, že počas núdzového stavu a mimoriadnej situácie lieky môže i naďalej predpisovať i všeobecný lekár,” reagovala Horváthová.

    Prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková odmieta, že po zmene všeobecní lekári už nemôžu predpisovať lieky odporúčané špecialistom.

    “Zákon presne určuje, kedy a za akých okolností sa to môže udiať. Podstatnou zmenou je, že špecialista kontroluje ním nastavenú liečbu u pacient a zároveň znižuje návštevy pacientov v ambulanciách využitím opakujúceho sa receptu,” povedala.

    Poukázala na to, že ak je chronický pacient sledovaný svojím špecialistom alebo všeobecným lekárom, je z dôvodu bezpečnosti liečby pacienta dôležité, aby mal lieky nastavené a kontrolované lekárom, ktorý mu ich odporúča užívať.

    “Ide o činnosť, ktorú nemôže prenášať na iného lekára. Pacient má právo na predpis lieku ako súčasť vyšetrenia. Nemôže absolvovať vyšetrenie jeden deň v jednej ambulancii a na druhý deň znovu kontaktovať inú ambulanciu iba pre predpis receptu, ktorý mal dostať u lekára už v predchádzajúci deň,” zhrnula Palušková.

    Vysvetlila, že pokiaľ je pacientov stav stabilizovaný a kontrolu u lekára má plánovanú o niekoľko mesiacov, nemusí už navštíviť ambulanciu lekára, ktorý liečbu odporúčal. Má ho kontaktovať SMS, e-mailom alebo telefonicky a požiadať o predpis elektronického receptu, ktorý mu zašlú do lekárne. Po dohode s pacientom môže dokonca vystaviť aj opakujúci sa recept (repetatur) na 12 mesiacov. Opakovaný recept môže byť vystavený aj v písomnej podobe.

    Zmena, ktorú presadili poslanci Národnej rady (NR) SR za klub OĽANO Eva Horváthová, Marek Šefčík a Marek Krajčí, je účinná od začiatku roka. Zdôvodňovali ju tým, že tzv. delegovaná preskripcia administratívne extrémne preťažuje ambulancie všeobecných lekárov a zbytočne sa zvyšuje ich návštevnosť. Ministerstvo zdravotníctva SR avizovalo, že je otvorené diskusii v súvislosti s predpisovaním liekov.

    ASL a SLK kritizujú zmenu predpisovania liekov, žiadajú pozastaviť jej účinnosť

    Aj Slovenská lekárska komora (SLK) a Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR kritizujú prijatie novely, ktorá mení podmienky predpisovania liekov a zdravotníckych pomôcok. Vyzývajú Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o pozastavenie jej účinnosti a odbornú diskusiu s dotknutými stranami.

    Na snímke tabuľa na budove, v ktorej sídli Slovenská lekárska komora Obe spoločnosti kritizujú, že novela neprešla riadnym pripomienkovým konaním a dotknuté strany sa k nej nemali možnosť vyjadriť. ASL konštatuje, že zmena sa týka viacerých strán, ako sú pacienti, lekári, nemocnice či lekárne, a preto jej mala predchádzať široká diskusia.

    SLK poukázalo na to, že prijatím novely zákona je delegovaný predpis cestou ambulancie všeobecného lekára výrazne obmedzený, až nemožný. ASL dodala, že úprava poškodzuje všeobecného lekára, ktorého vylučuje z procesu starostlivosti napríklad pacientov s viacerými ochoreniami.

    “Vytratí sa napríklad možnosť všeobecného lekára posúdiť pacienta komplexne, zhodnotiť jeho problémy v súvislostiach, zhodnotiť možné duplicity liečby a zamedziť negatívne vplyvy na pacienta, lebo práve všeobecný lekár sa dostane ku všetkým informáciám o pacientovi v elektronickej zdravotnej knižke,” priblížila ASL.

    Podľa SLK ide o obmedzenie prístupu pacienta k zdravotnej starostlivosti. Upozorňuje tiež na to, že úprava môže viesť k neúmernému zaťaženiu pacientov a chaosu.

    Novela podľa ASL nevyrieši záťaž všeobecných lekárov ani lekárov špecialistov.

    “Naopak, znamená zbytočné napätie medzi lekármi navzájom a zároveň aj napätie medzi lekármi a pacientmi, ktorým sa radikálne zhorší dostupnosť liekov,” uviedla asociácia v stanovisku.

    SLK dodala, že na takúto zmenu nie sú pripravené ani ústavné zdravotnícke zariadenia.

    “Mnohé z nich nemajú napríklad špecialistov vo všetkých odboroch a nebudú tak môcť pacientovi po prepustení z nemocnice predpísať potrebnú liečbu. Všeobecný lekár nebude mať povinnosť a už ani možnosť zabezpečiť preskripciu liekov, ktoré indikoval lekár počas hospitalizácie,” spresnili.

    ASL uviedla, že o veci už intenzívne komunikuje s rezortom zdravotníctva a so zdravotníckym výborom Národnej rady SR. Cieľom týchto diskusií je podľa asociácie doriešenie statusu nemocníc ako predpisujúceho subjektu či doriešenie právnych vzťahov pri predpisovaní liekov medzi lekármi jednotlivých segmentov na základe vzájomnej diskusie tak, aby bol mechanizmus čo najvýhodnejší pre všetky strany.

    Jeden zo signatárov, prezident Slovenskej spoločnosti pre ultrazvuk v medicíne Jozef Beňačka, podotkol, že novela prináša konflikt pre všetkých a najmä pre pacientov.

    “Je totiž úplne jedno, či pacientovi predpíše chronickú liečbu špecialista (na kontrole) alebo všeobecný lekár medzi kontrolami,” uviedol s tým, že ak by všeobecný lekár videl pacienta medzi kontrolami u špecialistu, bolo by to len v prospech veci.

    “Lebo adherencia pacienta k užívaniu liekov je trvalý problém,” doplnil.

    Odborné spoločnosti a hlavní odborníci Ministerstva zdravotníctva odmietajú zmenu predpisovania liekov

    Viacerí predstavitelia odborných lekárskych spoločnosti a hlavní odborníci Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR odmietajú novelu upravujúcu podmienky predpisovania liekov a zdravotníckych pomôcok, prijatú začiatkom roka. V liste vyzývajú ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby pozastavil jej účinnosť a inicioval diskusiu dotknutých strán s cieľom jej úpravy.

    Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) List podpísalo viac ako 30 prezidentov odborných lekárskych spoločností a 14 hlavných odborníkov rezortu zdravotníctva. Upozorňujú, že novela zákona bude mať negatívny vplyv na kvalitu zdravotnej starostlivosti. Kritizujú aj to, že nebola predmetom riadneho pripomienkového konania a názor lekárov i zástupcov nemocníc bol ignorovaný.

    Odborníci podotkli, že podľa novej úpravy všeobecný lekár nemôže predpísať ani preskripčne neviazané lieky, ktoré indikoval špecialista, a teda liek či pomôcku má vždy predpisovať indikujúci lekár.

    “Dosah takto zmenenej legislatívy považujeme za veľmi nepriaznivý, pretože spôsobí pacientom závažné organizačné i zdravotné komplikácie,” uviedli v stanovisku.

    Upozorňujú napríklad na to, že pacienti, ktorí navštevujú viac odborníkov, budú nadmerne zaťažení, čo môže viesť k zníženiu adherencie k liečbe. Varujú tiež pred znížením dostupnosti liekov.

    “Varujeme pred situáciou, keď špecialisti, ktorí majú v porovnaní s všeobecnými lekármi v starostlivosti niekoľkonásobne viac pacientov, nebudú z kapacitných dôvodov schopní preskripciu adekvátne zabezpečiť,” doplnili.

    Uvedená úprava podľa nich vedie k tlaku na špecialistov používať pri preskripcii liekov repetatur, teda pokyn na opakované užívanie lieku, čo môže viesť k horšej kontrolovanosti pacientov a terapeutickému chaosu.

    Kritizujú tiež nariadenie, podľa ktorého sú nemocnice povinné pri prepustení pacienta zabezpečiť preskripciu liekov a pomôcok na 30 dní.

    “V mnohých zdravotníckych zariadeniach nie sú špecialisti vo všetkých odboroch, a preto nebude možné novú, pre pacienta potrebnú liečbu predpísať,” priblížili.

    Za kritickú chybu novely považujú napríklad aj fakt, že lieky, ktoré pacient po prepustení obdrží, nebude mať ďalej v ambulantnej starostlivosti kto predpisovať.

    Minimálna sieť všeobecných lekárov sa určí podľa nových pravidiel

    Verejná minimálna sieť všeobecných ambulantných lekárov sa bude určovať podľa nových pravidiel a každý rok prehodnocovať. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády, ktorý v stredu schválila vláda. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR avizuje, že dostupnosť ambulantnej starostlivosti na Slovensku by sa tak mala zlepšiť.

    Ilustračné foto “Schválené nariadenia je možné považovať za začiatok reformy ambulantného sektora v SR, ktorej cieľom je zabezpečiť dostatok všeobecných lekárov pre občanov naprieč Slovenskou republikou, a aj tým zvýšiť kvalitu a dostupnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti v našej krajine,” uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

    Verejná minimálna sieť ambulantných lekárov pre dospelých a pre deti a dorast sa má určovať každý rok. Medzi základné kritériá bude patriť aj maximálny čas dojazdu. Miestna dostupnosť v okrese bude zabezpečená, ak nepresiahne 25 minút.

    “Cieľom je zabezpečiť normatív určujúci verejnú minimálnu sieť, ktorý bude vyjadrovať optimálny stav a automaticky reagovať na demografické a migračné zmeny v populácii poistencov,” uviedlo v predloženej správe ministerstvo.

    Rezort vysvetlil, že na rozdiel od predošlého stavu ide o dynamické definovanie siete na základe určených parametrov s každoročným vyhodnocovaním, monitorovaním siete a klasifikáciou okresov ako zabezpečených, nedostatkových, rizikovo nedostatkových a kriticky nedostatkových. Zavádza sa aj nový nástroj na identifikáciu rizikových okresov, kde nie je dostatočne zabezpečená všeobecná ambulantná starostlivosť.

    Zmena súvisí s vlani schválenou reformou zdravotníctva. Nový normatív, teda potrebná kapacita verejnej minimálnej siete poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti, má byť platný od 30. júna.


    MZ: Ak budú v praxi problémy, sme otvorení o zmene diskutovať

    [13.01.2022; Rádio Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12:00; Chantal Staruchová / Karolína Lacová]

    Karolína Lacová, moderátorka:

    „Špecialisti žiadajú prehodnotiť nový zákon, podľa ktorého vám už lieky od kardiológa, endokrinológa či napríklad neurológa nebude môcť predpísať všeobecný lekár. Tvrdia, že pri obrovskom množstve pacientov odborní lekári nezvládnu vystaviť recept každému. Najväčšiu škodu tak zákon spôsobí pacientovi, ktorý sa k liečbe nemusí dostať včas. Ministerstvo zdravotníctva je ochotné o zmenách diskutovať.“

    Chantal Staruchová, redaktorka:

    „Pani Petra je diabetička s vážnymi komplikáciami. Tie odhalil špecialista v nemocnici. Lieky, ktoré jej určil, si preto dávala predpisovať u všeobecného lekára. Po novom to už možné nebude a pani Petra sa tak bude musieť dostať k vyťaženému špecialistovi.“

    Petra:

    „Tie lieky, kým on vôbec predpíše, prejde taký týždeň až dva. Len je to strašne zdĺhavé práve z toho dôvodu, že treba kontaktovať iného lekára, sledovať si, či vôbec na to nezabudol, možno ho ešte aj urgovať.“

    Chantal Staruchová:

    „Ľudia, ktorí trpia viacerými diagnózami, budú musieť pre vystavenie receptu navštíviť každého špecialistu osobitne. Čakacie lehoty sú často niekoľkomesačné a spojiť sa telefonicky nie je vždy také jednoduché. K zmene zákona došlo z iniciatívy všeobecných lekárov, ktorí tvrdia, že viac ako polovicu času v ambulancii strávili predpisovaním liekov za špecialistov. Pokračuje prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Monika Palušková.“

    Monika Palušková, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov:

    „Pacient fakticky k špecialistovi chodí raz ročne, ale lieky, ktoré mu indikuje ako sekretárka vypisuje niekto iný.“

    Chantal Staruchová:

    „Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová upozorňuje, že tým najviac utrpia pacienti, ktorým hrozí, že sa nedostanú k svojim liekom včas.“

    Jaroslava Orosová, prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov:

    „Špecializované ambulancie, ktoré zastrešujú desaťtisíce pacientov, nie sú schopné zabezpečiť predpisovanie liekov pre všetkých svojich pacientov.“

    Chantal Staruchová:

    „Špecialisti preto žiadajú zákon prehodnotiť. Podľa ministerstva zdravotníctva sa touto zmenou zvýši medicínska aj právna bezpečnosť pacienta aj lekára. Ak sa v praxi objavia komplikácie, je otvorené o zmenách diskutovať.“


    Reforma ambulantného sektora

    [13.01.2022; Rádio Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; Chantal Staruchová / Karolína Lacová]

    Karolína Lacová, moderátorka: „Na Slovensku by malo pribudnúť stosedemdesiat ambulancií všeobecných lekárov. Sľubuje to reforma ambulantného sektora, ktorej cieľom je zabezpečiť ich dostatok naprieč celým Slovenskom. Vyčlenených je na to jedenásť miliónov eur z plánu obnovy. Ministerstvo zdravotníctva má zároveň sieť každý rok prehodnocovať. Analytik si myslí, že reforma pomôže vyriešiť len najvypuklejšie problémy.“

    Chantal Staruchová, redaktorka: „Ministerstvo zdravotníctva chce preskúmať, v ktorých regiónoch je všeobecných lekárov pre deti a dospelých najmenej. Rezort vysvetľuje, že vďaka reforme by mala byť zdravotná starostlivosť u nás kvalitnejšia a dostupnejšia. Nová sieť ambulancií má uzrieť svetlo sveta do konca júna tohto roka. Pokračuje hovorkyňa Zuzana Eliášová.“

    Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR: „Do tridsiateho prvého júla ministerstvo tiež zverení zoznam obcí a okresov, na ktoré sa bude viazať príspevok na zriadenie ambulantnej praxe.“

    Chantal Staruchová: „Podľa analytika INEKO Dušana Zachara reforma sektor nespasí, vyrieši len najkritickejšie oblasti. Upozorňuje, že štát by mal dohliadnuť na to, aby boli podmienky spravodlivé pre všetkých.“

    Dušan Zachar, analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy: „Do tohto procesu by mali byť v oveľa väčšej miere zahrnuté aj zdravotné poisťovne. Tam štát môže potom vytvoriť také zásahy do fungovania ambulantného sektoru, ktoré môžu znevýhodňovať niektorých iných poskytovateľov už existujúcich v niektorých regiónoch.“

    Chantal Staruchová: „Asociácia súkromných lekárov zmenu víta, jedným dychom však dodáva, že nedostatok sa netýka len pediatrov a všeobecných lekárov, ale aj špecialistov. Prezident Marián Šóth.“

    Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov: „Zo špecializovanej sféry sú to hlavne internisti, neurológovia, poprípade urológovia, diabetológovia. Netreba zabúdať ani na gynekológov a ostatné zložky ambulantnej sféry.“

    Chantal Staruchová: „Háčik je však podľa neho v tom, že väčšina odborných lekárov pôsobí v nemocniciach a presvedčiť ich, aby sa presunuli do ambulancií, nemusí byť jednoduché. Reforma ambulantného sektora ide ruka v ruke s pripravovanou optimalizáciou siete nemocníc. Na personálne zmeny preto upozorňovali koncom roka aj niektoré samosprávy spolu s lekárskou obcou. Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter vtedy povedal, že prilákať lekárov z nemocníc do regiónov pomôže len séria motivačných opatrení.“

    Ondrej Lunter, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja: „Ak sa bavíme o financiách, musí to byť dostatočne výhodné. Následne musíme sa baviť, čo ten lekár potrebuje – vstupnú investíciu do ambulancie, zmluvu o budúcej zmluve, ktorá mu to garantuje, a potrebuje stabilnú vyhliadku, ktorá mu nezhorší životné podmienky. Tak prečo by to racionálny človek nespravil?“

    Chantal Staruchová: „Rezort zdravotníctva plánuje špecializované ambulancie riešiť na budúci rok.“


    Pribudlo 2 848 prípadov nákazy covidom a 47 obetí

    [14.01.2022; Plus jeden deň; AKTUÁLNE; s. 3; tasr]

    BRATISLAVA BRATISLAVA P rostredníctvom 11 680 vykonaných RT-PCR testov odhalili v stredu (12. 1.) na Slovensku 2 848 prípadov nákazy novým koronavíru- som. Pribudlo 47 obetí. Počet hospitalizovaných klesol pod 2 000. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk. sk aj Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. „Najviac pozitívne testovaných z PCR testov bolo v Prešovskom kraji, najmenej v Košickom. Viac ako 63 percent z pozitívne testovaných nebolo zaočkovaných,“ priblížila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.


     


    Poistenie právnej ochrany
    pomoc ukrajine Zdravotná poisťovňa Union
Slovenská lekárska komora, Račianska 42/A, 831 02 Bratislava, Tel.: 02/49 11 43 00, 0911 204 496, Fax: 02/49 11 43 01, e-mail: sekretariat@lekom.sk
  • Stará verzia webu
  • FAQ
  • Fórum
  • Archív
  • Galéria