• Poistenie právnej ochrany
  • pomoc ukrajine
  • Zdravotná poisťovňa Union

    Slovenská lekárska komora

    Slovak Medical Chamber

    Sme členmi AEMH CPME

    • slk
      O komore Orgány SLK STÁLE VÝBORY SLK Vedecká rada Odborné sekcie Hippokratova prísaha Dokumenty SLK Odborní partneri
      rlk
      RLK Banská Bystrica RLK Bratislava RLK Košice RLK Nitra RLK Prešov RLK Trenčín RLK Trnava RLK Žilina
      pre lekárov
      Register lekárov Členstvo v komore Licencie Príspevky a poplatky Tlačivá a potvrdenia Práca v EÚ Ambulantná pohotovostná služba (APS) Zväz ambulantných poskytovateľov Spolupráca s medikmi Športové podujatia Nadácia Lekár Inzercia
      vzdelávanie
      Vzdelávanie a kredity I med.sk Www.kreditycme.sk Manuál pre kredity Najčastejšie otázky vzdelávania Kalendár podujatí EACCME kritériá
      médiá
      Tlačové správy Tlačové konferencie SLK v médiach Monitoring tlače
    • Medikom
    • kontakty
      Slovenská lekárska komora Regionálne lekárske komory Advokátska kancelária ŠKODLER&PARTNERS, s.r.o. Užitočné internetové stránky Tiesňové volania

    18.1.2022 - INFORMÁCIE V MÉDIÁCH

    Takmer 60 percent lekárnikov súhlasí s očkovaním v lekárňach

    Praktici majú aj naďalej predpisovať lieky

    Na Slovensku pribudlo 1 015 prípadov nákazy a 52 obetí

    Sestry sa sťažujú na chaos pri vyplácaní 350-eurového príspevku

    Chronická obštrukcia pľúc sa vyvíja pomaly, COVID-19 má rýchly priebeh


    Takmer 60 percent lekárnikov súhlasí s očkovaním v lekárňach

    [17.01.2022; teraz.sk; 00:00; TASR]

    Za možnosť očkovania zdravých dospelých v lekárňach proti chrípke sa vyslovilo 75 percent lekárnikov a 94 percent študentov farmácie.

    Bratislava 17. januára (TASR) - So zavedením odporúčaného očkovania v lekárňach by súhlasilo 59 percent lekárnikov a 83 percent študentov farmácie. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zrealizovala Slovenská lekárnická komora (SLeK) v spolupráci so Slovenskou spoločnosťou alergológie a klinickej imunológie (SSAKI). Medzi odporúčané očkovanie patrí napríklad očkovanie proti chrípke, COVID-19, pneumokokom, hepatitíde, kliešťovej encefalitíde či ľudskému papilomavírusu. "Očkovanie proti chrípke v lekárňach je v súčasnosti už bežnou súčasťou očkovacej stratégie v mnohých iných krajinách," priblížila SLeK. Za možnosť očkovania zdravých dospelých v lekárňach proti chrípke sa vyslovilo 75 percent lekárnikov a 94 percent študentov farmácie. Proti ochoreniu COVID-19 by s očkovaním v priestoroch lekárne súhlasilo 65 percent lekárnikov a 94 percent študentov. "S uvedenými odporúčanými očkovaniami bez limitov, napríklad aj u seniorov, tehotných a dojčiacich žien a podobne, súhlasil len malý podiel účastníkov prieskumu," uviedla SLeK. Z prieskumu vyplynulo, že za najväčšie prekážky pri potenciálnom zavedení očkovania proti chrípke v lekárňach považovali lekárnici nedostatok personálu v lekárňach a jeho pracovnú záťaž (takmer 78 percent) a nevyhovujúci priestor lekárne (73 percent). Za najmenšiu prekážku označili nedostatočnú podporu a ochotu vedenia lekárne (19 percent). "Prieskum priniesol mnoho zaujímavých zistení, ktoré môžu byť veľmi užitočné pri rozširovaní očkovacej stratégie do verejných lekární, ktoré iniciovala SLeK vznikom expertnej platformy Fórum za dostupnejšie očkovanie," skonštatoval prezident SLeK Ondrej Sukeľ. Za najdôležitejšie opatrenie pre zavedenie očkovania proti chrípke lekárnici v prieskume označili špeciálny kurz či školenie pre vakcinačného lekárnika vrátane prvej pomoci (takmer 86 percent). Viac ako 80 percent respondentov považuje pri zavedení odporúčaného očkovania v lekárni za dôležité opatrenie možnosť konzultácie s lekárom, riešenie zodpovednosti a rizík pre vakcinačného lekárnika a lekáreň, motivujúce finančné ohodnotenie pre lekáreň a lekárnika a podpornú kampaň na propagáciu očkovania v lekárni. "Nielen COVID-19, ale aj chrípka patria medzi vysoko infekčné akútne ochorenia, ktorým je možné účinne predchádzať len očkovaním. Vítame všetky snahy, ktoré pomôžu zlepšiť dostupnosť očkovania a lekárne sú v tomto prípade veľmi vhodné zdravotnícke zariadenia," dodal prezident SSAKI Miloš Jeseňák. Prieskumu sa zúčastnilo 457 lekárnikov z celého Slovenska.


    Praktici majú aj naďalej predpisovať lieky

    [17.01.2022; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; R / Ľubomír Bajaník]

    Ľubomír Bajaník, moderátor: „Všeobecní lekári sa stále sporia so špecialistami o tom, kto aké lieky a zdravotnícke pomôcky môže predpisovať. Zmätení sú aj pacienti. Autori legislatívnej úpravy, poslanci OĽaNO, odkazujú, že panika nie je namieste. Všeobecní lekári majú aj naďalej predpisovať tie lieky, ktoré sú na základe odporúčania špecialistu z minulého roku.“

    Marek Krajčí, poslanec NR SR (OĽaNO): „Keď pôjde ku svojmu odbornému lekárovi v tomto roku, už nemusí ísť po vyšetrení pre predpísanie liekov ku svojmu všeobecnému lekárovi, ale rovno si ich pôjde vyzdvihnúť do lekárne. Recept mu totiž hneď vystaví jeho špecialista. Ten vystaví opakujúci sa recept, vďaka ktorému si pacient bez návštevy lekára môže pravidelne vyzdvihovať svoje lieky v lekármi, až do doby, kedy si ho špecialista opätovne nepozve na vyšetrenie.“

    Zuzana Dolinková, podpredsedníčka strany, expertka na zdravotníctvo (Hlas-SD): „Len tí lekári musia byť do eZdravia pripojení. Pokiaľ nie sú pripojení a nebudú vypisovať tie eRecepty, tak sa ten pacient nevie ani k nim dostať. Druhá vec je, že väčšinou viacej liekov spravidla používajú a užívajú starší ľudia, ktorí takisto nemajú prístup k tým elektronickým všetkým možným službám.“


    Na Slovensku pribudlo 1 015 prípadov nákazy a 52 obetí

    [18.01.2022; Plus jeden deň; AKTUÁLNE; s. 3; tasr]

    BRATISLAVA BRATISLAVA Prostredníctvom 4 940 vykonaných RT-PCR testov odhalili v nedeľu (16. 1.) na Slovensku 1 015 prípadov nákazy novým koronavíru- som. Pribudlo 52 obetí. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová priblížila, že spomedzi pozitívne testovaných PCR testami takmer 57 percent nebolo zaočkovaných. Najviac pozitívne testovaných bolo podľa jej slov v Bratislavskom kraji, najmenej v Košickom. Pozitívny antigénový test malo 431 osôb, viac ako 64 percent z nich podľa slov hovorkyne nemá očkovanie.


    Sestry sa sťažujú na chaos pri vyplácaní 350-eurového príspevku

    [17.01.2022; teraz.sk; 00:00; TASR]

    Horšia situácia je v niektorých súkromných ambulanciách a v ústavných zdravotníckych zariadeniach, kde dostali sestry po zdanení odmenu vo výške 100 až 160 eur, spresnil Kober.

    Bratislava 17. januára (TASR) - Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPa) sa sťažuje na chaos pri vyplácaní finančného príspevku vo výške 350 eur. Komora upozorňuje na viaceré prípady, keď sestry a pôrodné asistentky sľúbený finančný príspevok nedostali alebo im bol neprimerane zdanený. TASR o tom informoval riaditeľ kancelárie SKSaPA Lukáš Kober. Komora poukázala na to, že odmena mala byť vyplatená v januári ako súčasť decembrovej výplaty. Mnohé sestry a pôrodné asistentky podľa SKSaPA uvádzajú, že im bola po zdanení vyplatená odmena vo výške približne 240 eur, v niektorých prípadoch v nižšej sume či zdaňovaná dvakrát. "Horšia situácia je v niektorých súkromných ambulanciách a v ústavných zdravotníckych zariadeniach, kde dostali sestry po zdanení odmenu vo výške 100 až 160 eur," spresnil Kober. Upozorňuje tiež, že odmeny neboli vyplatené každému. "Tí zdravotníci, ktorí sú práceneschopní, prípadne poberajú materský či rodičovský príspevok, niekde odmeny dostali, inde zase nie," uviedol. Dodal, že pomocný personál, ktorý často supluje prácu sanitárov, nedostal odmeny vôbec. Zdravotníci podľa SKSaPa vnímajú odmenu s rozhorčením, nie s vďakou a považujú ju za "zalepenie očí". Kritizujú vládu za to, že nepodnikla žiadne kroky na zlepšenie pracovných podmienok sestier a pôrodných asistentiek. Jednorazový finančný príspevok v hodnote 350 eur, ktorým sa chcel rezort zdravotníctva poďakovať zdravotníkom za ich prácu, schválila vláda SR v decembri 2021. O odmenu mali poskytovatelia zdravotnej starostlivosti požiadať cez verejnú výzvu, nahlásili 96.822 zdravotníckych pracovníkov. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v reakcii uviedlo, že prihláseným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti poskytlo finančné prostriedky vo forme celkovej ceny práce vo výške 473,20 eur na jedného zamestnanca. "Tak, aby pokryla náklady zamestnávateľa na povinné odvody a aby zamestnanec mal navýšenú výplatu o 350 eur pred zdanením (teda 350 v hrubom)," priblížila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová s tým, že výška odmeny bola daná fixne. "Teda každý, koho zamestnávateľ uviedol v zaslanom zozname, mal dostať v konečnom výpočte rovnakú sumu," doplnila. Eliášová zároveň doplnila, že na základe nahlásených údajov do NCZI bola z celkového objemu 50.705.746 eur, vyčlenených na tento príspevok, čerpaná suma 45.747.517 eur.


    Chronická obštrukcia pľúc sa vyvíja pomaly, COVID-19 má rýchly priebeh

    [17.01.2022; teraz.sk; 00:00; TASR]

    Klinický vývoj CHOCHP sa často deje skryto a u mnohých pacientov sa choroba rozpozná až v pokročilom štádiu. Ochorenie je treťou najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete.

    Bratislava 17. januára (TASR) - Chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP) spôsobuje až v 80 percentách fajčenie a vyvíja sa pomaly. Oproti tomu ochorenie COVID-19 má vírusový pôvod a rýchly priebeh. Pacienti by tak po negatívnom teste na nový koronavírus nemali svoje symptómy ignorovať. Upozornila na to hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR pre pneumológiu a ftizeológiu Marta Hájková. Na CHOCHP trpí na Slovensku viac ako jedno percento obyvateľstva. Pri ochorení je nevyhnutná včasná diagnostika a dlhodobá liečba. "CHOCHP patrí medzi akútne ochorenia. Je to nevyliečiteľné, progredujúce ochorenie, ktoré sa snažíme zachytiť čo najskôr. Na jeho diagnostiku máme veľmi dobré a rýchle spôsoby. Pacienti k nám však teraz počas pandémie nechodia, pretože majú strach," upozornila pneumologička Hájková. Klinický vývoj CHOCHP sa často deje skryto a u mnohých pacientov sa choroba rozpozná až v pokročilom štádiu. Ochorenie je treťou najčastejšou príčinou úmrtí na celom svete. "Ochorenie sa vyvíja pomaly, počas mnohých rokov, môže byť prítomná dýchavičnosť, chronický kašeľ, plytké dýchanie, hlieny, sipot či pískanie na hrudníku. Môže sa objaviť stále intenzívnejšia únava alebo napríklad aj modranie koncových častí tela," opísala Hájková. Stav pacienta sa postupne zhoršuje. Ochorenie COVID-19 má naopak rýchly priebeh, charakterizujú ho náhle vysoké horúčky, strata čuchu a chuti, únava, bolesť na hrudi, sťažené dýchanie – dýchavičnosť. Môžu sa tiež dostaviť hnačky, bolesť hrdla a hlavy. Po vyliečení sa komplikácie majú tendenciu zlepšovať. "Pacienti s COVID-19 majú symptómy rôznej závažnosti, v ľahších prípadoch sú to bolesti hlavy a upchaté dutiny, v ťažších prípadoch sa pridružujú problémy s dýchaním a tento stav sa zhoršuje doslova z hodiny na hodinu. V prípade CHOCHP sa príznaky vyvíjajú niekoľko týždňov až mesiacov. Najväčší rozdiel medzi COVID-19 a CHOCHP je v stúpajúcej telesnej teplote a prudko sa zhoršujúcej dýchavici, a to najmä u pacientov nad 55 rokov, pretože to je vek, kedy sa začína objavovať aj CHOCHP," priblížila Hájková. Upozorňuje tiež, že pacient s CHOCHP má limitované pľúcne funkcie. Prekonanie ochorenia COVID-19 aj s pridruženým obojstranným zápalom pľúc zanecháva podľa jej slov veľké stopy na pľúcach. "Toto ochorenie môže zhoršiť CHOCHP. Pokiaľ ide o starších pacientov, ktorí prekonali COVID-19, tak u viacerých sa vyvinie CHOCHP, pretože ich pľúcne funkcie sa napriek komplexnej liečbe nezlepšujú," dodala lekárka.


     


    Poistenie právnej ochrany
    pomoc ukrajine Zdravotná poisťovňa Union
Slovenská lekárska komora, Račianska 42/A, 831 02 Bratislava, Tel.: 02/49 11 43 00, 0911 204 496, Fax: 02/49 11 43 01, e-mail: sekretariat@lekom.sk
  • Stará verzia webu
  • FAQ
  • Fórum
  • Archív
  • Galéria