• Poistenie právnej ochrany
  • Zdravotná poisťovňa Union

    Slovenská lekárska komora

    Slovak Medical Chamber

    Sme členmi AEMH CPME

    • slk
      O komore Orgány SLK STÁLE VÝBORY SLK Vedecká rada Odborné sekcie Snemy SLK Hippokratova prísaha Dokumenty SLK Odborní partneri
      rlk
      RLK Banská Bystrica RLK Bratislava RLK Košice RLK Nitra RLK Prešov RLK Trenčín RLK Trnava RLK Žilina
      pre lekárov
      Register lekárov Členstvo v komore Licencie Príspevky a poplatky Tlačivá a potvrdenia Práca v EÚ Ambulantná pohotovostná služba (APS) Zväz ambulantných poskytovateľov Spolupráca s medikmi Športové podujatia Nadácia Lekár Časopis Medikom Inzercia
      vzdelávanie
      Vzdelávanie a kredity I med.sk Www.kreditycme.sk Manuál pre kredity Najčastejšie otázky vzdelávania Kalendár podujatí EACCME kritériá
      médiá
      Tlačové správy Tlačové konferencie SLK v médiach Monitoring tlače
    • Medikom
    • kontakty
      Slovenská lekárska komora Regionálne lekárske komory Advokátska kancelária ŠKODLER&PARTNERS, s.r.o. Užitočné internetové stránky Tiesňové volania

    19.01.2021 - INFORMÁCIE V MÉDIÁCH

    VAKCÍNY PROTI CHRÍPKE DOSTALI UŽ DO LEKÁRNÍ

    Vláda nechce dovoliť zber podpisov na celoplošnom testovaní. Naď: Polícia by mala zasiahnuť

    Systém skolaboval už po pár minútach

    Ministerstvo zdravotníctva SR eviduje zatiaľ v rámci výziev sedem záujemcov o prevádzkovanie MOM


    VAKCÍNY PROTI CHRÍPKE DOSTALI UŽ DO LEKÁRNÍ

    [18.01.2021; Trnavské noviny; Správy z kraja; s. 8; Redakcia]

    TRNAVA Trnavská župa dostala darom od svojho partnerského regiónu spolkovej krajiny Dolné Rakúsko 600 kusov protichrípkových vakcín. Následne ich dodala do lekární na svojom území, kde sú k dispozícii širokej verejnosti.

    „O protichrípkové vakcíny bol na jeseň obrovský záujem aj v našom kraji. Som preto vďačný Dolnému Rakúsku za dar, ktorým sa nám podarí prispieť k zvýšeniu zaočkovanosti širokej verejnosti proti chrípke. Až 600 vakcín je v týchto dňoch dostupných v lekárňach,“

    uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

    Na základe dohody župy s Regionálnou lekárnickou komorou Trnava budú jednotlivé lekárne kontaktovať všeobecných ambulantných lekárov o dostupnosti vakcín pre ich pacientov.


    Vláda nechce dovoliť zber podpisov na celoplošnom testovaní. Naď: Polícia by mala zasiahnuť

    [19.01.2021; hlavnespravy.sk; Hlavné správy; 00:00; redakcia]

    Bratislava 19. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

    Minister zdravotn

    Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď a vpravo minister zdravotníctva Marek Krajčí (obaja OĽaNO)

    íctva Marek Krajčí hovorí, že kvôli súčasnej epidemiologickej situácii zber podpisov nie je možný. Minister obrany Jaroslav Naď žiada políciu, aby voči prípadným zberačom podpisov zakročila

    Akoby nestačilo, že vláda pod zámienkou Covidu zakázala verejné protestné zhromaždenia, na ktoré majú podľa slovenskej Ústavy ľudia plné právo, vládni oponenti nemôžu robiť ani svoju legitímnu činnosť a to zber podpisov za referendum.

    Pellegriniovci chcú zbierať podpisy na celoplošnom testovaní

    Opozičný politik Peter Pellegrini (Hlas-SD) cez víkend avizoval, že ak vláda schváli celoplošné testovanie, je možné, že počas jeho konania, keď ľudia budú stáť v dlhých radoch, začne so zberom podpisov za referendum o predčasných voľbách.

    Pellegrini v pondelok na sociálnej sieti napísal, že spoločne s ďalšími subjektami vytvára petičný výbor. Ako ďalej ozrejmil, do petičného výboru pozval predstaviteľov Konfederácie odborových zväzov, Jednoty dôchodcov na Slovensku, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov i relevantné opozičné politické strany, aby nominovali svojich zástupcov.

    Krajčí hovorí o porušení zákazu vychádzania

    Pellegriniho nápad so zberom podpisov počas celoplošného testovania sa však nepáči predstaviteľom vlády. Minister zdravotníctva Marek Krajčí na včerajšej tlačovej konferencii vyhlásil, že by tým porušili zákaz vychádzania:

    „Pokiaľ niekto poruší zákaz vychádzania a nemá na to ten dôvod, ktorý je definovaný v uznesení vlády, tak on vlastne poruší zákon. Takže z tohto pohľadu jednoznačne, pokiaľ budú ľudia vykonávať akékoľvek aktivity, ktoré nie sú zadefinované vo výnimke, tak porušujú zákon… Samozrejme tá epidemiologická stránka tejto veci, je o to vážnejšia, že tam nemôžete dodržiavať dvojmetrové rozostupy, keď zbierate podpisy,“ tvrdí Krajčí.

    Aj keď minister Krajčí má fakticky pravdu, že na zber podpisov neexistuje výnimka, čo však bráni vláde takúto výnimku kľudne aj za 24 hodín udeliť? Ak pri nakazených vládnych poslancoch, ktorí boli potrební pri hlasovaní v parlamente, sa to dalo, prečo pri uplatňovaní základných politických práv opozície – zbere podpisov, sa to odrazu nedá?

    Tvrdenia ministra Krajčího, že z epidemiologického hľadiska je zber podpisov nebezpečný, neobstoja. Zber podpisov vonku na otvorenom priestranstve, možno s nejakými hygienickými opatreniami – ako napríklad dezinfekcia rúk, kľudne aj dvojmetrové odstupy, je relatívne bezpečná záležitosť. Najmä v kontraste s tým, že vyhláška dokonca umožňuje Covid-pozitívnemu človeku ísť si do obchodu nakúpiť.

    Navyše, ľudia pri celoplošnom testovaní budú v dlhých radoch čakať tak či tak. Ak sa za dodržania hygienických opatrení podpíšu za referendum o predčasných voľbách, nie je v tom žiaden problém. Ak si vláda stojí za tým, že sa pri celoplošnom testovaní ľudia nenakazia, tak sa nenakazia ani pri podpise za referendum. Iba ak by vláda chcela za každú cenu upierať svojim oponentom ich politické práva, kvôli strachu, že opozícii sa skutočne podarí za jeden víkend zozbierať potrebných 350 000 podpisov.

    Naď chce, aby polícia voči zbieračom podpisov zasiahla

    Vládny strach z predčasných volieb zrejme potvrdzuje aj vyjadrenie ministra obrany Jaroslava Naďa, ktorý žiada políciu, aby zasiahla. Na otázku svojho fanúšika na sociálnej sieti, čo vláda plánuje urobiť so zberačmi podpisov, Naď odpovedal jednoznačne: „Áno, polícia by mala zasiahnuť, pôjde o porušenie platného uznesenia.“

    Samuel Gdovin


    Systém skolaboval už po pár minútach

    [19.01.2021; Plus jeden deň; SLOVENSKO; s. 7; mz]

    Od 27. januára bude treba negatívny test +++ Na termín sa však neobjednáte:

    Bratislava - Celoplošné testovanie alebo skríning obyvateľstva sa oficiálne začalo už včera a potrvá až do 26. januára. Negatívny test budete potom potrebovať na cestu do práce či do prírody. Problémy však prišli hneď na začiatku. Už pár minút po oznámení celoplošného testovania systém nezvládol nápor ľudí, ktorí sa chceli objednať. Podarilo sa to len tým najrýchlejším. Čo robiť, ak ste to nestihli?

    Testovanie trvá od pondelka 18. januára do utorka 26. januára. „Kontinuálnym skríningom poprosíme občanov Slovenska, aby sa pretestovali na ochorenie COVID-19 aj vzhľadom na nový variant, ktorý je veľmi nebezpečný,“ uviedol po zasadnutí vlády minister zdravotníctva Marek Krajčí. Občania môžu využiť rôzne možnosti, kde sa dajú otestovať. Najpopulárnejšou je testovanie v tzv. MOM-kách, teda v mobilných odberových miestach, ktorých zriadilo ministerstvo zdravotníctva už asi 250 po celom Slovensku. Tu vás otestujú antigénovým testom zadarmo a aj bez objednania, no v tom prípade sa vám môže stať, že si počkáte desiatky minút v rade. Aby sa vyhli radom, mnohé z MOM prešli na objednávkový systém na stránke korona. gov.sk. Funguje to tak, že vo formulári si vyberiete dátum a miesto vyšetrenia. Po odoslaní žiadosti vám príde SMS s prideleným COVID19-PASSOM a presným miestom a časom antigénového testovania. Mnohí ľudia sa už v nedeľu večer po ohlásení plošného skríningu snažili prihlásiť na termín. Systém to však nevydržal a padol už po niekoľkých minútach. Tým, ktorí to nestihli, zostáva využiť niektorú MOM-ku bez objednania. Otestovať sa môžete aj asi v stovke odberových miest na PCR testy. Ak však nespĺňate niektorú z podmienok ako príznaky či kontakt s pozitívnym, za test si zaplatíte okolo 70 eur. Niektorí veľkí zamestnávatelia testujú svojich zamestnancov v práci. Možnosťou je tiež dať sa otestovať v odberných miestach, ktoré zriadia samosprávy s podporou štátu. Informovať o nich by mali postupne na svojich miestnych weboch. mz FOTO: autor, Matej Kalina, tasr, profimedia

    V Banskej Bystrici to zvládli bez chyby

    Mesto pod Urpínom spustilo komunitné testovanie už minulý víkend. Zistili záujem ľudí o testovanie, pričom oslovili inštitúcie, podniky aj obchodné prevádzky. Zaviedli online registračný formulár, kde si ľudia mohli vybrať čas a miesto, ktoré im vyhovovali najviac. Všetko išlo rýchlo a nik nečakal v rade. Za víkend otestovali takmer 10-tisíc ľudí.


    Ministerstvo zdravotníctva SR eviduje zatiaľ v rámci výziev sedem záujemcov o prevádzkovanie MOM

    [18.01.2021; hlavnespravy.sk; Hlavné správy; 00:00; redakcia]

    Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR eviduje zatiaľ sedem prihlásených záujemcov o prevádzkovanie mobilných odberových miest (MOM) s cieľom testovania na ochorenie COVID-19. Pre TASR to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová v súvislosti s aktuálnou štvrtou a piatou výzvou MZ na zriadenie MOM. Pripomenula, že na ne možno reagovať do 1. februára do 12.00 h. Dodala, že o počte prihlásených budú priebežne informovať

    Eliášová poznamenala, že jedna MOM môže zriadiť aj 30 výjazdových služieb. „To znamená, že zásah jednej MOM-ky je rozsiahly a značný,“ hovorí. Aktuálnymi výzvami chce podľa jej slov rezort rozšíriť možnosť pre súčasných ďalších poskytovateľov stať sa súčasťou systému odberných miest aj počas víkendov. „Ministerstvo uzatvorí zmluvu o spolupráci s každým poskytovateľom, ktorý bude súhlasiť so stanovenými zmluvnými podmienkami spolupráce,“ uviedla.

    Doplnila, že mobilné odberové miesta na obdobie skríningového testovania zriaďuje i rezort vnútra. Vysvetlila, že sa môžu zriadiť tiež mimo zmluvy zrealizovanej výzvou MZ. V týchto prípadoch dáva podľa jej slov povolenie tamojší regionálny úrad verejného zdravotníctva. „V tomto prípade si však poskytovateľ zabezpečuje testy vo vlastnej réžii,“ dodala.

    Informovala, že aktuálne je po celom Slovensku približne 250 mobilných odberových miest na antigénové testovanie a viac ako 100 na PCR testovanie. Ozrejmila, že bezplatné antigénové testovanie bude možné aj cez víkendy v mestách a obciach nad 5000 obyvateľov.

    MZ zverejnilo dve výzvy na zriadenie MOM na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19. Jedna sa týka už zapojených a druhá nových poskytovateľov zdravotníckej starostlivosti, ktorí chcú pomôcť s testovaním. Súčasným poskytovateľom sa má umožniť testovať dlhšie ako osem hodín a tiež cez víkendy. Druhá výzva je určená novým poskytovateľom, pričom má byť definované, že musia poskytovať túto službu minimálne šesť dní a z toho aspoň jeden víkendový deň.


     


    Poistenie právnej ochrany
    Zdravotná poisťovňa Union
Slovenská lekárska komora, Račianska 42/A, 831 02 Bratislava, Tel.: 02/49 11 43 00, 0911 204 496, Fax: 02/49 11 43 01, e-mail: sekretariat@lekom.sk
  • Stará verzia webu
  • FAQ
  • Fórum
  • Archív
  • Galéria