• Poistenie právnej ochrany
  • pomoc ukrajine
  • Zdravotná poisťovňa Union

    Slovenská lekárska komora

    Slovak Medical Chamber

    Sme členmi AEMH CPME

    • slk
      O komore Orgány SLK STÁLE VÝBORY SLK Vedecká rada Odborné sekcie Hippokratova prísaha Dokumenty SLK Odborní partneri
      rlk
      RLK Banská Bystrica RLK Bratislava RLK Košice RLK Nitra RLK Prešov RLK Trenčín RLK Trnava RLK Žilina
      pre lekárov
      Register lekárov Členstvo v komore Licencie Príspevky a poplatky Tlačivá a potvrdenia Práca v EÚ Ambulantná pohotovostná služba (APS) Zväz ambulantných poskytovateľov Spolupráca s medikmi Športové podujatia Nadácia Lekár Inzercia
      vzdelávanie
      Vzdelávanie a kredity I med.sk Www.kreditycme.sk Manuál pre kredity Najčastejšie otázky vzdelávania Kalendár podujatí EACCME kritériá
      médiá
      Tlačové správy Tlačové konferencie SLK v médiach Monitoring tlače
    • Medikom
    • kontakty
      Slovenská lekárska komora Regionálne lekárske komory Advokátska kancelária ŠKODLER&PARTNERS, s.r.o. Užitočné internetové stránky Tiesňové volania

    20.1.2022 - INFORMÁCIE V MÉDIÁCH

    Novelu zákona o liekoch mali prerokovať v širšej komunite lekárov, lekárska komora má zásadné poznámky

    Problémy s receptami

    Omikronová vlna sa už dvíha

    Minister zdravotníctva: Karanténa by sa mohla pri výpadkoch skrátiť

    Na Slovensku pribudlo 6183 prípadov nákazy novým koronavírusom a 61 obetí


    Novelu zákona o liekoch mali prerokovať v širšej komunite lekárov, lekárska komora má zásadné poznámky

    [19.01.2022; webnoviny.sk; Zdravotníctvo; 19:36; SITA]

    Príprave novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach malo predchádzať prerokovanie v širšej komunite lekárov a pacientov. Myslí si to Slovenská lekárska komora (SLK), ktorá zverejnila zásadné poznámky najmä k spornej časti novely o predpisovaní liekov všeobecnými lekármi.

    Záujem pacienta je prvoradý

    Okrem všeobecných lekárov mali podľa komory právo sa vyjadriť aj ďalšie organizácie zastupujúce tisícky špecialistov a nemocničných lekárov.

    „Interpretácia novely by mala byť jednoznačná a vysvetlená vykonávacími predpismi,” uvádza komora v tlačovej správe s tým, že SLK už v tomto smere analyzovala množstvo podnetov.

    Za prvoradý komora naďalej považuje záujem pacienta, preto kritizuje nejasné nastavenie pravidiel, v rámci čoho dostáva pacient zmätočné informácie.

    V záujme pacienta je tiež podľa SLK zníženie počtu návštev lekára či telefonátov do ambulancií kvôli predpisovaniu liekov.

    Chcú pozastaviť účinnosť novely

    Medzi zásadné témy doterajšej diskusie ďalej patria najmä administratívna záťaž všeobecných lekárov a odoberanie kompetencie v oblasti liečby pacientov.

    Ďalej sa tiež hovorí o tom, že niektoré nemocnice nebudú mať dostatok špecialistov na predpisovanie liekov, preto by sa mala otvoriť aj otázka o miere preskripčných obmedzení.

    Podľa komory zároveň treba doriešiť časovú súvislosť s vystavením receptu a úlohu zdravotných poisťovní v prípade chybných predpisov liekov.

    Pre vyššie opísané nedostatky SLK považuje za nutné upresnenie novely, pričom navrhuje pozastavenie jej účinnosti do 1. júna 2022.

    Navrhujú malú pracovnú skupinu

    Týmto krokom by sa podľa komory vytvoril dostatočný priestor pre rokovania, ideálne by bolo vytvorenie malej pracovnej skupiny s určeným mediátorom.

    Skupina by spracovala doterajšie pripomienky a poznatky a navrhla postupnosť ďalších krokov.

    Jej súčasťou by mali byť lekár prvého kontaktu, špecialista, lekár z nemocnice, zástupca organizácie pacientov, Ministerstva zdravotníctva SR, SLK, ako aj Slovenskej lekárskej spoločnosti.

    Komora navrhla aj časový harmonogram výstupov tejto pracovnej skupiny. Ďalší postup by vyplýval z rozhodnutia kompetentných orgánov.


    Problémy s receptami

    [19.01.2022; TV Markíza; Televízne noviny; 19:00; Veronika Kandráčová;Diana Bilousová / Viktor Vincze;Mária Chreneková Pietrová]

    Viktor Vincze, moderátor: „Predpisovanie liekov sprevádza chaos.“

    Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Pacienti sa stretávajú s tým, že všeobecní lekári nevedia, či im ešte môžu predpisovať recepty.“

    Viktor Vincze: „Zmätok okolo novely zákona by mala vyriešiť diskusia medzi odborníkmi.“

    Diana Bilousová, redaktorka: „Počas mimoriadnej covidovej situácie môže všeobecný lekár predpísať liek na 90 dní aj bez poverenia špecialistu, tvrdí ministerstvo zdravotníctva. Zmeny si ale kvôli chaosu lekári vykladajú po svojom.“

    Matka celiatika: „Mám päťročného syna, ktorý má DNA celiakiu. U jeho pediatričky som bola odmietnutá s predpisom dietetických bezlepkových potravín, lebo ona ešte nevie, či to môže predpisovať. Volala som do Košíc, kde s mojím synom chodím na gastro, oni si tiež neboli istí. Celý deň som volala opakovane na ministerstvo, lekárke tam do Košíc, nevedela som ako postupovať.“

    Diana Bilousová: „Všeobecní lekári ešte môžu predpísať lieky na základe odporúčaní špecialistov z roku 2021. Podľa predkladateľov pozmeňujúceho návrhu sa pre pacienta nič podstatné nemení.“

    Marek Krajčí, poslanec NR SR (OĽaNO): „Zároveň vyzývame všetkých všeobecných lekárov, aby tak ako minulý rok predpisovali na základe odporúčania špecialistov svojim pacientom lieky až do doby, pokým je odporučenie špecialistu z minulého roka platné.“

    Diana Bilousová: „Viaceré odborné organizácie aj napriek tomu novelu zákona kritizujú. Ministerstvo zdravotníctva bude zajtra rokovať s ich zástupcami.“

    Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva: „Vypočujeme si obe strany a potom nájdeme spôsob, alebo konsenzus tak, aby sme ten zákon v najbližšej možnej dobe upravili, aby spĺňal teda to, čo v pôvodnom znení chcel spĺňať, tak by to bolo v poriadku.“

    Ondrej Sukeľ, Slovenská lekárnická komora (FaceTime hovor): „Náš návrh je ten, aby samozrejme ten, kto liek indikuje, aby ho zároveň predpisoval, ale zároveň aby existovali aj dodatočné možnosti, teda či už formou dlhodobého lekárskeho predpisu s neobmedzenou platnosťou, alebo možnosti všeobecných lekárov, aby mohli takisto ten liek pokiaľ ho pacient chronicky užíva, aby ho mohli kedykoľvek predpísať.“

    Peter Makara, Slovenská spoločnosť všeobecných praktických lekárov: „Treba zrušiť preskripčné opatrenia, to sú tie lieky, ktoré sú viazané na špecialistov, tam, kde oni určia, že je to možné, stav pacienta dlhodobý chronický a tým pádom už vlastne nebudeme viazaní tou, akože nemôžeme, ale určite treba podporiť to, že zodpovednosť za indikáciu má indikujúci lekár.“

    Diana Bilousová: „Podľa lekárov môže novela v budúcnosti spôsobiť problémy aj pri prepúšťaní pacientov z nemocnice, aj o tom sa bude na zajtrajšom stretnutí diskutovať. Veronika Kandráčová a Diana Bilousová, televízia Markíza.“


    Omikronová vlna sa už dvíha

    [20.01.2022; Hospodárske noviny; Titulná strana; s. 1; cho;jm]

    Bratislava – Čísla hovoria jasne. Štvrtá vlna sa dvíha a spôsobuje ju najinfekčnejší variant omikron. Predvčerom pribudlo 6 183 nových prípadov pri takmer 35-percentnej pozitivite. Je to najvyšší prírastok od polovice decembra. V 15 okresoch bol nárast sedemdňovej incidencie vyšší ako 50 percent. Rekord drží Sabinov, kde vystrelil o 125 percent. Prekvapil aj juhozápad, napríklad Komárno či Dunajská Streda, kde ukazovateľ vyskočil o 70 percent. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský včera povedal, že podporuje povinné očkovanie aspoň vybraných skupín.


    Minister zdravotníctva: Karanténa by sa mohla pri výpadkoch skrátiť

    [19.01.2022; teraz.sk; 00:00; TASR]

    Minister avizuje, že zmeny neprídu ešte tento týždeň.

    Bratislava 19. januára (TASR) - Domáca izolácia by sa mohla skrátiť z desiatich dní na päť, v prípade veľkých výpadkov v sektoroch by mohlo dôjsť k špecifikácii skrátenia karantény pre zaočkovaných a nezaočkovaných. Zaočkovaní by mohli byť v karanténe iba tri dni. Uviedol to po rokovaní vlády minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) s tým, že sa bude pokračovať v diskusii. Upozorňuje, že k takémuto kroku by sa pristúpilo pre problémy s výpadkami pracovníkov. Z medicínskeho hľadiska totiž podľa jeho slov môže byť osoba aj po piatich dňoch stále infekčná. "Pokiaľ bude nutné skrátiť karanténu vzhľadom k sektorovým výpadkom, čo vzhľadom k rýchlosti šírenia predpokladáme, veci sú pripravené, upraví sa to vyhláškou hlavného hygienika. Hovoríme zatiaľ o piatich dňoch. V prípade veľkých výpadkov budeme deliť ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných. Zaočkovaní budú mať asi kratšiu karanténu, ale to je ešte predmetom diskusií," povedal novinárom Lengvarský. Dodal, že pri zaočkovaných by malo ísť o trojdňovú karanténu. Minister avizuje, že zmeny neprídu ešte tento týždeň. "Budúci týždeň to bude predmetom diskusií. Skrátenie karantény je z medicínskeho hľadiska nie veľmi lege artis krok, pretože človek je ešte infekčný aj po piatich dňoch aj pri omikrone," zdôraznil. Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz (IZA) ministerstva zdravotníctva Matej Mišík doplnil, že po skrátení karantény by mali osoby nosiť respirátor, keďže mnohí ľudia, ktorí vychádzajú zo skrátenej karantény, budú infekční. "Počas skrátenej doby je odporúčanie aspoň domáceho samotestu. Nebude tam však podmienka negatívneho PCR testu pre nedostatok testovacích kapacít," dodal.


    Na Slovensku pribudlo 6183 prípadov nákazy novým koronavírusom a 61 obetí

    [19.01.2022; lekari.sk; Denné správy; 00:00; TASR]

    Bratislava 19. januára (TASR) - Prostredníctvom 18.024 vykonaných RT-PCR testov odhalili v utorok (18. 1.) na Slovensku 6183 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 61 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk.Z PCR pozitívne testovaných nebolo takmer 63 percent zaočkovaných. "Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, najmenej v Banskobystrickom," spresnila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. V nemocniciach je 1643 pacientov s ochorením COVID-19, na JIS a OAIM je 329 ľudí. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 171 osôb. "Viac ako 81 percent z hospitalizovaných pacientov nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky," uviedla Eliášová.Tretiu dávku očkovacej látky dostalo za uplynulý deň 12.726 osôb, spolu ju má 1.274.355 ľudí. Druhou dávkou vakcíny sa v utorok zaočkovalo 3727 ľudí, spolu ju už má 2.628.143 osôb. Prvú dávku vakcíny dostalo v utorok 2270 ľudí, spolu ju má 2.781.361 ľudí.


     


    Poistenie právnej ochrany
    pomoc ukrajine Zdravotná poisťovňa Union
Slovenská lekárska komora, Račianska 42/A, 831 02 Bratislava, Tel.: 02/49 11 43 00, 0911 204 496, Fax: 02/49 11 43 01, e-mail: sekretariat@lekom.sk
  • Stará verzia webu
  • FAQ
  • Fórum
  • Archív
  • Galéria