Slovenská lekárska komora

Sme členmi

AEMH CPME
  1. Aktuality
  2. >
  3. SLK k schválenému rozpočtu na rok 2023

SLK k schválenému rozpočtu na rok 2023

Tlačovú správu vo formáte pdf nájdete TU.

 

Slovenská lekárska komora víta schválenie rozpočtu na rok 2023, podľa ktorého sa do kapitoly zdravotníctva presunie ďalších 820 miliónov eur a oceňuje dohodu, že platba za poistenca štátu sa zvýši od 1.1.2024 na 4.5 % z vymeriavacieho základu (cca 58 eur). Ako strešná profesijná stavovská organizácia, zastupujúca všetkých lekárov – nemocničných a ambulantných, zamestnancov štátnych a neštátnych zdravotníckych zariadení a súkromných lekárov – očakávame, že navýšenie v rozpočte pre zdravotníctvo sa premietne v celom rozsahu do zvýšenia platieb za poskytnutú zdravotnú starostlivosť.

Uvedené zabezpečí aj možnosť spravodlivého mzdového ohodnotenia práce všetkých, predovšetkým kvalitne a obetavo pracujúcich, zdravotníkov. Naďalej upozorňujeme, že navýšenie platieb za poistencov štátu je stále nedostatočné.

 

„Už pri návrhu štátneho rozpočtu sme niekoľkokrát v našich tlačových vyhláseniach žiadali, aby sa platby za poistencov štátu rovnali minimálne sume, akú povinne odvádza živnostník (v roku 2022 to bolo 79,31 eur) s jeho pravidelnou každoročnou valorizáciou (v roku 2023 to bude 84,77 eur). To umožní získať zdroje na zabezpečenie reálnych platieb za výkony pre nemocnice a ambulancie,“ hovorí prezident SLK MUDr. Pavel Oravec.

 

Veríme, že rok 2023 poskytne dostatok času, pokoja a priestoru na diskusiu pre riešenie množstva ďalších potrebných systémových a legislatívnych zmien v slovenskom zdravotníctve.