Tlačovú správu vo formáte pdf nájdete TU.
Slovenská lekárska komora s uspokojením prijala správu, že slovenskí pacienti, všetci lekári (ktorí podali aj nepodali výpovede, bez ohľadu na to, či boli alebo neboli členmi LOZ, či boli alebo neboli členmi SLK) a vedenia nemocníc a samosprávnych krajov, si vďaka pragmatickému prístupu Vlády SR a vedenia LOZ môžu vydýchnuť po dosiahnutí dohody o mzdách nemocničných lekárov.
SLK privítala takýto vývoj situácie napriek kritike, ktorá sa spustila od jednotlivcov a niektorých skupín lekárov na jej hlavu. Dôvodom tejto kritiky bolo naše vyhlásenie z 24.11.2022, ktorým SLK vyzývala k návratu k vyjednávaniu, naše následné stretnutie s premiérom SR, ministrom financií SR a štátnou tajomníčkou MZ SR s našou ponukou byť mediátorom sporu, naša výzva k ústupkom oboch strán. Výzva získala okrem iných podporu lekárov – podotýkame – aj zamestnancov, a predovšetkým pacientov – chceli sme, aby verili lekárom a verili všetkým lekárom bez strachu o svoju najbližšiu budúcnosť. SLK sa snažila upokojiť situáciu, nie vyhrocovať ju vyjadreniami, že pacienti budú zomierať. My sme opakovali, že sa nájde riešenie - a našlo sa - zainteresované strany si opäť spoločne sadli za rokovací stôl a dohodli sa.
Na margo názoru, že zastupujeme len ambulantných lekárov, a preto sme neobjektívni ako mediátori - cestu k riešeniu problémov ambulantných lekárov hľadáme celý čas iným spôsobom. Aktivity LOZ-u sme podporili uznesením Snemu a ešte 7x (slovom sedemkrát). SLK je však povinná zastupovať svojich 13 180 členov - nemocničných, ambulantných, ako aj lekárov pôsobiacich v ďalších segmentoch zdravotníctva a prihliada na záujmy všetkých viac ako 26 000 registrovaných lekárov na Slovensku. Naopak - ak by to nerobila, predovšetkým vtedy by vznikol dôvod na jej kritiku. Mnohí to už pochopili a časom to pochopí väčšina našich kolegov.
Slovenská lekárska komora sa mieni v najbližšom období sústrediť s ďalšími partnermi na problémy pregraduálneho a postgraduálneho vzdelávania, ktoré predstavuje jedno z polí jej pôsobnosti podľa zákona, na pokračovanie v reálnom naceňovaní zoznamu výkonov, implementácii DRG systému, navýšenie rozpočtu na zdravotníctvo na úroveň priemeru krajín EÚ, najmä zvýšením platby za poistencov štátu, a tým reálne stabilizovať zdravotný systém, rovnako v nemocničnom i ambulantnom sektore a ďalšie úlohy, ktoré ťažia všetkých lekárov a zdravotníctvo.